„Dívky budou princezny a chlapci princové,“ plánují v Brazílii nové pořádky. Prezident Bolsonaro první den ve funkci připravil lesby a gaye o jejich práva

Nový brazilský prezident Jair Bolsonaro se tím, že je homofobní, rozhodně netají. Právě proto i jeho kandidatura na post prezidenta budila poměrně rozporuplné…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: usnews.com, ctvnews.ca, gaystarnews.com / 4. 1. 2019

Nový brazilský prezident Jair Bolsonaro se tím, že je homofobní, rozhodně netají. Právě proto i jeho kandidatura na post prezidenta budila poměrně rozporuplné reakce. Bolsonaro však ve volbách nakonec zvítězil a již první den ve funkci dostál svých slov – podepsal totiž výkonné příkazy zaměřené proti LGBT lidem a odstranil otázky týkající se práv leseb a gayů z agendy ministerstva pro lidská práva. Tu bude mít nově na starost někdejší evangelická pastorka Damares Alves, podle jejíhož názoru je „brazilská rodina ohrožena inkluzivními politikami“…Čeho se nyní (nejen) LGBT lidé žijící v Brazílii obávají a co jim reálně hrozí?

26. 4. 2019ROZHOVOR: Tanec u tyče není jen doménou žen. Tomáš Kislinger si přivezl třetí místo z Mistrovství světa v pole dance

Zatímco v Brazílii je od roku 2013 možné uzavírat stejnopohlavní manželství, mnozí se obávají, že Bolsonaro se zasadí o to, aby tato možnost byla z legislativy odstraněna. I proto se tak v posledních týdnech v zemi konala spousta gay/les svateb. A jelikož práva LGBT osob Bolsonaro smetl hned první den ve funkci ze stolu, aktivisté vidí budoucnost poměrně černě. „V tuto chvíli se zdá, že žádná infrastruktura pro řešení problémů LGBT lidí nebude existovat,“ uvedl aktivista Symmy Larrat. 

Bolsonaro tak s plněním svých předvolebních slibů začíná docela hbitě – před svým zvolením deklaroval, že radikálně přehodnotí mnoho aspektů života největšího latinskoamerického národa. A zdá se, že kromě změn ekonomických dotýkajících se podnikatelských subjektů dojde také na minority.

Damares Alves pak mj. k politice diverzity poznamenala, že „indoktrinace dětí a mládeže bude v Brazílii ukončena. Dívky budou princeznami a chlapci princi.“ List Folha de S.Paulo pak publikoval zprávu, že Bolsonaro zároveň plánuje uzavření agentury působící pod hlavičkou Ministerstva školství, která se svými aktivitami zaměřovala na prosazování rovnosti a různosti na veřejných školách a univerzitách.

28. 6. 2019GALERIE: Podívejte se na nejkrásnější zákoutí světa hledáčkem fotografů - cestovatelů

Zatímco tedy Bolsonarův první den v úřadě na brazilském finančním trhu vyvolal vlnu optimismu, prezidentovi oponenti již nyní upozorňují, že s demokracií jeho vláda nebude mít nic společného. To ostatně naznačila již Bolsonarova první tisková konference, na kterou směli jen předem zvolení zástupci tisku, kteří se navíc museli dostavit s výrazným časovým předstihem a zároveň byli omezeni na volném pohybu. „To, co se nyní v Brazílii děje, je s demokracií neslučitelné,“ uvedli pak v tomto kontextu zástupci brazilské tiskové organizace.