Odborníci varují: „Dieta podle genů je nesmysl!“

Dieta a nejmodernější vědecké poznatky, to jsou dvě věci, které jdou ruku v ruce, nemyslíte? V poslední době se množí společnosti, které nabízejí, že vám…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: JAMA, Men's health / 3. 1. 2019

Dieta a nejmodernější vědecké poznatky, to jsou dvě věci, které jdou ruku v ruce, nemyslíte? V poslední době se množí společnosti, které nabízejí, že vám sestaví ideální jídelníček podle vašich genů, se kterým bezbolestně zhubnete. Jak se ale zdá, jejich tvrzení jsou značně přehnaná.

2. 6. 2019Výzkum odhalil, jak scénáře z pornografie lidé prožívají doopravdy. Kterých poloh se nejvíc bojíme?

Prý by to mělo být jednoduché. Nejprve absolvujete jednoduchý výtěr z úst, počkáte si na analýzu a pak vám dorazí přesně na míru sestavený jídelníček a sada doplňků potravin, které vám pomohou shodit nejen vánoční kila.

Jenomže i přes všechny sliby poskytovatelů podobných služeb to tak není. „Slibovaný genetický test u vás prakticky jen hledá několik genů, na kterých závisí to, jak trávíte kterou látku,“ vysvětluje David Mutch, genetik se specializací na výživu. „Jenomže i když se podíváme na přítomnost jednotlivých genů, současná věda stále není schopná určit efektivnost slibované diety. Věda je sice schopná určit, jak bude na výživu reagovat člověk s jedním určitým genem, geny se však vyskytují v různých variací a dva lidé většinou nemívají gen v totožné podobě.“

„Použité genetické testy navíc sice odhalí přítomnost genu, nikoli však v jaké variaci je v těle máte,“ doplňuje ho další odborník, genetik Paul Franks. Franks také připomíná nedávnou studii z impaktovaného časopisu JAMA, která ukázala, že současná věda není podle genů rozeznat ani to, zda je pro hubnoucího vhodnější dieta s minimem sacharidů, či ta s minimem tuků.

28. 12. 2018ROZHOVOR: Současná tvorba mě baví, nejsem ale žádný snob, říká Honza Musil

Takže i když se to zdá jako krásný nápad, hubnout podle genů, při současné úrovni vědeckých poznatků je to naprosto nereálné. Nevyhazujte tedy peníze za zbytečné a nefungující dietní programy, a radši si dejte čerstvé ovoce nebo zeleninu.