Nic není věčné – ani „život“ na sociálních sítích. Co se stane s jednotlivými profily, když uživatel zemře?

Díky sociálním sítím se náš život stává viditelným pro nespočet známých, přátel, ale klidně i úplně cizích lidí, kteří naše jednotlivé profily sledují. Ačkoliv…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: independent.co.uk / 3. 1. 2019

Díky sociálním sítím se náš život stává viditelným pro nespočet známých, přátel, ale klidně i úplně cizích lidí, kteří naše jednotlivé profily sledují. Ačkoliv by se mohlo zdát, že naše digitální stopa je věčná, opak je pravdou. Přeci jen – když se člověk jednou odebere „na věčnost“, profily na sociálních sítích najednou zůstanou „neobhospodařované“. Ale i když digitální život prakticky nikdy nekončí, existují různé postupy a mechanismy, které určují, jaký osud účty zemřelých uživatel potká. Co se tedy stane s Facebookem, Instagramem či Twitterem, když přispěvatel opustí svět živých?

30. 5. 2019Nechali jste si vytetovat jméno svých ex? Zbavit se nežádoucích tetování není snadné, s kreativitou jde ale všechno snáz

Každá z jednotlivých platforem má nastavenou vlastní politiku, jak s účty zemřelých osob naložit – někde je vzato v potaz také přání nejbližší rodiny. Někteří totiž dávají přednost kompletnímu odstranění účtu ze sociální sítě, jiní naopak preferují určité „zakonzervování“. Právě to umožňuje např. Facebook – profil je možné změnit na účet vzpomínkový, či jej lze zcela odstranit.

V roce 2015 Facebook (odhaduje se, že denně zemře na 8 000 jeho uživatel) uvedl politiku Legacy Contact, což v praxi znamená, že s účtem je spojen další člověk, který se na něj v případě úmrtí majitele může zalogovat a tuto informaci vepsat na timeline. Tento „náhradní správce“ získá oprávnění změnit profilovou fotku zesnulého uživatele a archivovat příspěvky a fotky (nemá však přístup např. k odeslaným zprávám). Podmínkou však je doložení úmrtí uživatele prostřednictvím zaslání úmrtního listu. Na svůj odchod na věčnost však může myslet i každý uživatel sám – a v nastavení svého účtu si může zajistit, že v případě jeho smrti se účet smaže. Princip „konzervace“ i smazání prostřednictvím předem zvolené osoby pak funguje také na Instagramu, kde lze k doložení úmrtí užít např. i nekrolog.

Deaktivace účtu na Twitteru (což je v případě této sociální sítě jediná možná varianta) je pak v případě úmrtí majitele podmíněna doložením úmrtního listu a dokladu totožnosti nejbližšího příbuzného. Na Pinterestu může účet deaktivovat rodinný příslušník.

9. 5. 2019Čínská blogerka dostala tvrdou lekci. V živém vysílání na ni zaútočila chobotnice, kterou chtěla za živa sníst

Co se e-mailových účtů týká, gmail účet zesnulé osoby uzavře na žádost nejbližšího člena rodiny a e-mailové platformy mohou dokonce za určitých okolností poskytovat také obsah z účtů zesnulých uživatelů. Na druhou stranu je však možné nastavit si také smazání účtu po určité době jeho nevyužívání. Digitální stopy jsou tedy sice hůře zachytitelné, na druhou stranu, ani ony nejsou věčné….