Chcete zažít Woodstock? Legendární festival se po padesáti letech vrací na původní místo konání

Zatímco Češi slaví hlavně výročí z „osmičkových“ let, i letos nás čekají významná výročí. Nebude to jen třicet let od pádu komunismu, ale i padesát let od…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: NME / 2. 1. 2019

Zatímco Češi slaví hlavně výročí z „osmičkových“ let, i letos nás čekají významná výročí. Nebude to jen třicet let od pádu komunismu, ale i padesát let od konání legendárního festivalu Woodstock. Ten se letos vrátí na původní místo konání, na farmu rodiny Yasgurových do města Bethel.

10. 7. 2019Francouzský polibek ve Francii neznají. Jak tento způsob líbání vznikl a proč se stal populárním až před 100 lety?

Kdo si na festivalu zahraje, to zatím není známo. Pořadatelé ovšem slibují mix toho nejlepšího z původního Woodstocku i současných umělců. Návštěvníci se prý také mohou těšit na mnoho panelů ve stylu populárních TED Talks. Připravena bude i výstava věnovaná původní legendární akci a jejím hodnotám.

Třídenní festival se bude konat od 16. do 19. srpna v Bethelu, čili na témže místě jako před padesáti lety. Zatímco původní hippies museli za svůj festival bojovat a kvůli nepřízni místních několikrát změnili plánované místo konání, nový Woodstock proběhne přímo pod patronátem radních města Bethel.

Nejedná se zdaleka o první připomínku Woodstocku, těm předchozím se ale lepila smůla na paty. Pětadvacáté výročí festivalu i přes výborný line-up trpělo nepřízní počasí a nízkou návštěvností. Festival Woodstock 99 pak nechvalně proslul jako dokonalá antiteze všech hodnot roku 1969 s předraženým občerstvením a nápoji, v uzavřeném festivalovém městě na bývalé vojenské základně, kde takřka nebyl stín. Největším problémem ale bylo agresivní chování návštěvníků, kteří například zapálili „mírovou zeď“ festivalu a později došlo i k rabování stánků a znásilnění několika žen.

28. 12. 2018ROZHOVOR: Současná tvorba mě baví, nejsem ale žádný snob, říká Honza Musil

Letos by tak snad mohlo konečně dojít k prolomení prokletí. Doufejme jen, že se Woodstock nezvrhne ve velkou komerční akci. Už jednou se to, jak vidno, neosvědčilo.