Restaurace Asian Temple je skutečným chrámem asijské kuchyně

Asijská kuchyně je teď v kurzu. A někdy je těžké se s přáteli domluvit na tom, zda si zajít na „indii“, „čínu“ či na speciality z Japonska. Málokomu se ale se…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: Asian Temple, archiv autora / 4. 1. 2019

Asijská kuchyně je teď v kurzu. A někdy je těžké se s přáteli domluvit na tom, zda si zajít na „indii“, „čínu“ či na speciality z Japonska. Málokomu se ale se chce chodit do umaštěného bistra, kde mají v nabídce vše od smaženého sýru až po nigiri. Naštěstí se v Praze jedna možnost pro vybíravé a náročné najde.

14. 5. 2019VIDEO: Beverly Hills 90210 je po 19 letech zpět i s původní znělkou. Před kamery se vrátili všichni včetně Brendy. Jen Dylan chybí

Restauraci Asian Temple najdete v kousek za Staronovou synagogou v Bílkově ulici na pražském Starém Městě. Už samotná výloha je rozlehlá, ale i sama restaurace překvapuje svojí velikostí. Co by bylo jinde samotným prostorem pro konzumaci, je zde teprve vstupní částí, z níž se přes čínský a japonský sál dostanete do salonků. My se usazujeme kousek od kuchyně v tom japonském a čekáme na místní dobroty.

Přiznám se, šli jsme sem tak trochu naslepo, proto si necháváme doporučit průřez toho nejlepšího pro dva. Původně jsem si k předkrmům chtěl dát malinový nebo kiwi fizz s Cointreau, ale na doporučení číšníka měním objednávku na verzi Mandarin.

Musím uznat, že citrusy se k jídlu hodí perfektně. Na stole přistává výběr z klasického maki sushi, doplněného netradičním nafialovělým murasaki s mangem uvnitř a avokádovo-mangovým pyré navrch, nádherně čerstvý a osvěžující salát z papájy a také gyozy, knedlíčky z pečeného vepřového.

Jak už to tak bývá, člověk by se klidně najedl i jen z předkrmů, ale tím naše hostina nekončí. Nechávám si doporučit nápoj k dalšímu chodu a podle přineseného červeného vína (Primitivo ročník 2016, suché) soudím, že půjde o hovězí. Skutečně jsem se trefil, na stůl přichází talíř s hovězím žebírkem po japonsku a také pad thai.

Popravdě, pro mne i doprovod je to překvapení, ani jeden nejsme nadšenci do žebírek, ale tenhle chod si nás získal. Maso, upravované sous-vide a grilováním, se na talíři rozpadá, porcovat se dá lžicí. S nasládlou sojovou omáčkou je nádherně jemné a rozplývá se stejně jako naše předsudky k žebírkám. Zdařilé je i pad thai s krevetami které rozhodně není přeplácané, ale krásně v něm vynikne chuť jedné každé suroviny.

Na nabízený dezert už v žaludku místo nemáme, bereme za vděk alespoň kávou. Pak už je jen čas projít si zbytek restaurace. Interiér není žádná kašírka, většina sošek a vystavených artefaktů je historických a originálních, z kamene, ze dřeva, ale i ze slonoviny. Výsledek ale rozhodně není nijak přeplácaný. Každá místnost je v trochu jiném stylu. Japonské dominují sloupy a vály na přípravu čerstvých mořských plodů, čínské velký oltář s Buddhou a úplně dole vzadu najdete malý skrytý „klub gentlemanů“ s několika skříněmi plnými těch nejlepších koňaků.

Restaurace má také několik salonků, kde se dá nejen posedět s přáteli na pohodlných gaučích, ale i takových, kde jsou připraveny stoly pro obchodní jednání. Nesmí chybět ani sekce věnovaná pohodlným ušákům a určená kuřákům vodních dýmek.

Restaurace Asian Temple nabízí ještě jednu atrakci, i když ta rozhodně není pro ty s plnými žaludky. Dole v suterénu se nachází spa a wellness studio s šesti místnostmi pro nejrůznější druhy masáží. Zatím zde fungují zejména thajské, prý se sem však chystá i buddhistický odborník na ajúrvedu a otevření třetího oka. V plánu je i jacuzzi a infrasauna. Spa a wellnes krásně voní, lenošilo a relaxovalo by se zde nádherně.

3. 6. 2019Budoucnost mužského vzhledu je vousatá. Vousy mužům prospívají, za zdraví i přitažlivost ale platí "pivní daň"

Návštěvu Asian Temple můžeme vřele doporučit. Různorodá restaurace perfektně poslouží jako místo pro romantické schůzky ve dvou, pro obchodní schůzky, dostaveníčko milovníků asijské kuchyně, rodinný oběd i velkolepou oslavu. A ze zdejšího menu si rozhodně vybere každý.