Čas vánoční, čas infarktů. Rozhodně to není jen kvůli přejídání

Vánoce jsou už za námi, ale některé jejich následky si neseme doposud. Vánoční sezona není jen dobou dárků, pohádek a lásky, ale také depresí a infarktů.…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: Men's Health / 28. 12. 2018

Vánoce jsou už za námi, ale některé jejich následky si neseme doposud. Vánoční sezona není jen dobou dárků, pohádek a lásky, ale také depresí a infarktů. Zatímco o vánočním smutku již bylo popsáno mnoho listů papíru, připomeňme si, proč Vánoce škodí i srdci.

26. 4. 2019Období pikniků zahájeno: buďte styloví! Kromě koše s dobrotami a deky se vybavte trendy kloboukem!

Leckoho by asi napadlo, že na vině bude vánoční nestřídmost. Když se jeden láduje cukrovím, kaprem či třeba americkým krocanem, opravdu svému zdraví neprospěje. Zejména pokud jídlo již od rána zapíjí vánočním punčem či vaječným likérem a k tomu pokuřuje doutníky, co dostal od Ježíška. Jenomže na prvním místě rizikových faktorů je o Vánocích stres.

Stres a silné emoce zvyšují riziko infarktu, to je kardiologům dobře známé. Dobře známá je také německá studie, která ukazovala, že ve dnech, kdy Němci hrají na fotbalovém mistrovství světa důležité zápasy, počet infarktů stoupá, a že mnoho infarktů je i v takový nenáviděný čas, jako jsou pondělní rána.

A když si vezmeme vánoční shon, cestování ve spěchu, vztekání se v koloně aut či v dlouhé frontě vedoucí k vytouženému dárku, i setkávání se s příbuznými, které bychom nejraději neviděli ani o Vánocích, už je jasno. „Nepravidelnému srdečnímu tepu, který je způsobený přejídáním a stresem, říkáme ´vánoční srdce´,“ vysvětluje kardiolog Christopher Kelly. „Pokud k němu dojde, je to nejen nepříjemné, ale i nebezpečné, v krvi se tvoří sraženiny, které mohou v krajním případě ucpat žíly.“

19. 12. 2018Velké téma firem a podniků: Jak nejlépe vyladit firemní vánoční večírek?

Snad každý si o Vánocích dopřává, každý se trochu stresuje. Nikdo vám nezakazuje dát si cukroví, pár skleniček vína, a říkat vám, abyste se před Vánoci vůbec nestresovali, je rada z kategorie hraběcích. Každopádně i o Vánocích je občas dobré trochu zvolnit, jak v tempu konzumace cukroví, tak ve vánočním shonu. Že jste letos nestihli vycídit sklo, to si nikdo nevšimne, dárek, který schvátila pošta, můžete darovat dodatečně. Takže si zkuste užít trochu klidu a nestresovat se. Vaše srdce vám poděkuje.