I letos svět přišel o spoustu uměleckých děl. Na vině jsou požáry, nevychovaní návštěvníci galerií i náboženství

Je to jen pár měsíců, kdy známý umělec a provokatér Banksy vzbudil další poprask s obrazem, který se po vydražení v aukci sám zničil. Rozhodně se ale nejednalo…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: Vice, South China Herald, The Guardian / 27. 12. 2018

Je to jen pár měsíců, kdy známý umělec a provokatér Banksy vzbudil další poprask s obrazem, který se po vydražení v aukci sám zničil. Rozhodně se ale nejednalo o jediné umělecké dílo, o které jsme v letošním roce přišli. A právě o těch dalších je náš článek.

3. 6. 2019Na rýmu, na bolest hlavy, pro zdravé srdce i zažívání: Léto patří chilli papričkám!

Požár Národního muzea Brazílie

Zatímco české Národní muzeum letos po letech oprav otevřelo své brány, svět přišel o to brazilské i většinu jeho sbírek. Večer 2. září zde propukl požár, který zničil budovu i přes 90 % vystavovaných artefaktů. Shořela například freska draka z Pompejí, která přežila i výbuch Vesuvu. Oheň také zničil lebku paleolitické ženy Luzie, po požáru zbyly jen fragmenty.

Koule Jeffa Koonse

Moderního umělce Jeffa Koonse leckdo nemusí, také jeho nejnovější díla vzbudila kontroverzi. Jednalo se o repliky obrazů starých mistrů, které Koons jen „vylepšil“ o modré skleněné koule. A jedna z nich neměla v nizozemském muzeu De Nieuwe Kerk dlouhého trvání. Nedbalý návštěvník si nedělal starosti s pravidlem o tom, že na exponáty se nesahá, a koule mu pod prsty praskla.

Seznam od Banu Centoglu

Seznam neboli The List byl docela obyčejným dlouhým kusem papíru, na kterém byla natištěna jména více než třiceti tisíc migrantů, kteří zemřeli cestou do Evropy. Když bylo dílo vystaveno v ulicích Liverpoolu, stačilo jen pár dní, aby někdo „seznam“ roztrhal. Umělec nechal dílo vytisknout ještě jednou, ale ani podruhé na svém místě dlouho nevydrželo. Centoglu se ale s potrhaným seznamem smířil, podle něj ve své nové podobě dílo vypovídá ještě lépe o lidské lhostejnosti a obtížném životě migrantů.

Mořská galerie Coralarium Jaisona DeCaires Taylora

Islám nemá rád figurální díla, nic nového pod sluncem. A stavět sochy lidských bytostí není rozumné ani v takovém turistickém ráji, jako jsou Maledivy. Mořská plastika zobrazující muže pod vodou a na korálovém útesu na svém místě dlouho nevydržela. Maledivská vláda nechala dílo rozřezat a zničit jako neislámské.

21. 12. 2018Jak financovat vlastní bydlení a jaká je současná situace na trhu? Povídali jsme si s odborníkem

Instalace Chamber Dennise Oppenheima

Tahle kovová instalace stála od roku 2011 na pobřeží v korejském Busanu, smůla se jí ale lepila na paty. Vlhký vzduch a silné větry jí nesvědčily, a tak začala rezavět, navíc ji poškodil i loňský tajfun. Na začátku ledna se proto místní radní usnesli, že na poškozenou instalaci se už nedá dívat a nechali ji rozmontovat. Konceptuální dílo tak skončilo ve šrotu, aniž by o tom kdokoliv informoval umělce či jeho rodinu. Radní se již omluvili a prý plánují na stejném místě vztyčit novou a odolnější verzi sochy.