Jak funguje atraktivita a podle čeho se vybíráme partnera?

26. 12. 2018 14:00 Co se děje
Jak funguje atraktivita a podle čeho se vybíráme partnera?

Co se týče přitažlivosti, naše podvědomí hodnotí ostatní lidé podle různých kritérií, jako jsou například vzhled, osobnost, sociálně ekonomický status… Atraktivní nám může člověk připadat, protože nám připomíná někoho, díky komu jsme se jako malí cítili bezpečně, či naopak někoho, jehož pozornosti jsme se jako děti neúspěšně dožadovali.

13. 12. 2018Co pořídíte v outletovém centru za tisíc korun? Přijali jsme výzvu a vyrazili na nákup

A objekty touhy se skutečně liší člověk od člověka. I přesto, že faktory jako čistá pokožka či symetrické rysy v obličeji mají na přitažlivost jistý vliv, při experimentu, který zkoumal přitažlivost k osobám na fotografiích, se lidé shodli jen v padesátí procentech případů. Pokud bychom byli biologicky přizpůsobeni k tomu soustředit se na určité znaky, pak by se naše preference měly shodovat mnohem více, tvrdí vědci.

Další studie tedy testovala páry dvojčat s cílem ukázat, zda je přitažlivost daná od přírody či zda v ní hraje roli výchova. A ukázalo se, že ani jednovaječná dvojčata se neshodnou. Studie tedy potvrdila, že to, kdo nás bude přitahovat, záleží na našich životních zkušenostech, nikoliv na genetice. 

7. 1. 2019Užijte si krásy Jižních Čech v luxusním Hotelu Florian Palace

Lidé cítí pot na metry daleko a právě pot obsahuje celou řadu chemikálií. Studie zkoumala souvislost mezi genetickým systémem MHC (hlavní histokompatibilní komplex) a zápachem. MHC má velký vliv na naši imunitu a ukázalo se, že z potu druhého člověka můžeme MHC doslova cítit. Ženy, kterým byla při pokusu dána muži nošená trička, měly za úkol hodnotit je na základě toho, jak dobře jim voněla. Ženy jednoznačně preferovaly trička mužů, kteří měli rozdílené MHC. Studie také ukázala, že tato preference se naprosto mění, bere-li žena antikoncepci – poté preferuje muže se stejným MHC! A stejně tak mužské podvědomí dokáže rozpoznat plodnost ženy, a to podle vůně, hlasu i její tváře. 

Zdroj: Today I Watched, Unsplash, Shutterstock
Hynek Toman

Autor

Hynek Toman

Estét tíhnoucí k perfekcionismu, i pankáč, který je pro každou špatnost. Milovník ostrého jídla. V minulém životě byl Marilyn Monroe.

E-shop