Máte už plné zuby koled? Co si takhle poslechnout netradiční písničky o Vánocích, jaké asi ve filmu neuvidíte?

Vánoce. Doba, kdy všude zní koledy, rychlokvašené hvězdičky vypouštějí do světa ty nejhorší dojemné kýče, a i těch několik starých dobrých klasik se vám rádia…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: Youtube, TvTropes / 24. 12. 2018

Vánoce. Doba, kdy všude zní koledy, rychlokvašené hvězdičky vypouštějí do světa ty nejhorší dojemné kýče a i těch několik starých dobrých klasik se vám rádia a obchodní domy snaží nadosmrti zošklivit. Asi je na čase vyčistit si uši něčím trochu jiným. Však také Vánoce nemusí znamenat jen jesličky, Betlém a chvíle sounáležitosti, ale i kosti v krku, hádky s píbuznými nebo deprese o samotě. Proto jsme pro vás připravili playlist netradičních vánočních písniček z domova i ze světa.

19. 12. 2018Velké téma firem a podniků: Jak nejlépe vyladit firemní vánoční večírek?

Hagen Baden – Vánoce

Začněme v českých končinách. Co si takhle dát pro změnu Vánoce v dysfunkční rodině, která má hluboko do kapsy, všichni si navzájem lezou krkem a „duch Vánoc“ se famílii z písničky vyhnul obloukem? Tuhle netradiční koledu stvořil boční projekt Lou Fanánka Hagena s Davidem Matáskem z počátku devadesátých let. Mimochodem, Hagen Baden má na svědomí i dobře známý popěvek „Průša je úchyl“.

Twisted Sister – Oh Come All Ye Faithfull

Fanoušci glamrockové legendy si tak dlouho dělali legraci, že slova tradiční anglosaské koledy Oh Come All You Faithfull perfektně pasují na melodii největšího hitu kapely We’re Not Gonna Take It, až se sami muzikanti vtipu chytili a natočili netradiční vánoční mash-up. Tenhle Santa nosí oční stíny a k tomu řeže na kytaru jako za starých let.

Ivan Mládek – Vánoce v Ďáblicích

Vánoce, romantika a zamilovaný pár, který si pod stromečkem řekne své „Ano, vezmu, si tě!“. Tohle klišé evidentně lezlo na nervy i nestorovi české hudební komedie, a tak napsal písničku o jednom mládenci, který se ani na Vánoce nechce vázat.

Ska-P – Villancico

Španělština je nádherně zpěvný jazyk a k téhle sladké melodii by jeden čekal text o vánoční pohodě, klidu a míru. Kdepak, to by to nesměli být levičáci ze Ska-P, aby nepoužili melodii jako trojského koně k textu, kde se zpívá o dětech, které svátky-nesvátky umírají ve válkách, křesťanském pokrytectví a o tom, že Vánoce slaví jen ti, kteří si to mohou dovolit.

Dominika Myslivcová – Růžové Vánoce

Když přijde řeč na český vánoční bizár, většinou se debata zasekne u toho, jestli jsou horší koledy v kolotočářském podání Maxim Turbulenc, nebo děsivý ušní červ jménem Vánoce, hrajou Gloria od Petra Kotvalda. Přitom si málokdo vzpomene na tenhle dva roky starý vánoční hit růžové blogerky Dominiky Myslivcové o tom, jak je super vánoční nakupování a jak se těší na milionáře v růžovém Bentley. P .S. Nebuďte prosím jako Dominika a nekrmte psy cukrovím.

Eilert Pilarm – Blue Christmas

Tenhle švédský „dvojník Elvise“ proslul v mnoha ohledech. Třeba tím, že jako Elvis nevypadá, neumí zpívat a ani pořádně neovládá angličtinu. Ale jeho vánoční album je něco, co perfektně rozežene vánoční chmury. Tedy pokud máte ten správně škodolibý smysl pro humor.

Visací zámek – Stromeček

Někde o Vánocích na plotně doutná purpura, jinde se o pyrotechnické efekty starají prskavky. Když ale máte smůlu a/nebo to přeženete s alkoholem, občas vzplane i ten stromeček. Takže si prosím neberte příklad ani z téhle písničky.

Weird Al Yankovic - The Night When Santa Went Crazy

Žít na Severním pólu jen ve společnosti sobů a vánočních skřítků, k tomu mít monotónní a stresující práci, při které vytáhnete paty z domu jedinkrát za rok, to vše za mizerný plat sestávající se z mléka a sušenek, to se snadno podepíše na duševním zdraví jednotlivce. Poslechněte si smutný příběh o takzvaném "Masakru na Severním pólu", ke kterému došlo o blízce nespecifikovaných Vánocích...

Mejla Hlavsa - Skořápky

Některé písničky klamou tělem. Taky aby ne, když text k téhle netradiční "koledě" napsal Jiří Krchovský. Tady se rozhodně vyplatí počkat na pointu, která je možná lepší než v Šestém smyslu...

31. 5. 2019Vzhůru na Mallorku! Cestovatelský trend podle Davida Pártla: hotely pro osoby ve věku 16+

The Pogues – Fairytale of New York

Jak jsme začali, tak i končíme. On je věčně opilý, ona si na heroin vydělává vlastním tělem. Oba si navzájem lezou na nervy, ale stejně bez sebe nemohou žít. Tyhle Vánoce nejsou zrovna jako z filmu, ale co. Je vánoční večer a všude zní koledy. Takže veselé Vánoce, doufám, že jsou tvoje poslední!