Vyhněte se nejčastějším chybám, kvůli kterým vaše charisma klesá na bod mrazu

Aby vaše charisma nekleslo na bod mrazu, stačí se cíleně vyhýbat situacím, které by mohly být druhým lidem nepříjemné. Které situace to nejčastěji jsou?

Autor: Hynek Toman / Zdroj: Charisma on Command, Shutterstock, Unsplash / 21. 12. 2018

Aby vaše charisma nekleslo na bod mrazu, stačí se cíleně vyhýbat situacím, které by mohly být druhým lidem nepříjemné. Které situace to nejčastěji jsou?

Nepředstavíte se
Možná jste příliš ostýchaví, a tak místo toho, abyste se představili, raději stojíte v rohu a koukáte do země. Především v menší skupině lidí je takové chování nepříjemné úplně všem zúčastněným. Zatněte na chvíli zuby, krátce se představte a s každým si podejte ruku. Nakonec uvidíte, že na tom nebylo nic až tak těžkého.

Nepředstavíte své přátele
Obyčejné: „Tohle je můj kamarád Honza,“ bude mít za následek, že se Honza i zbytek skupiny budou cítit mnohem lépe.

Mluvíte o věcech, které nikoho nezajímají
Je fajn zmínit, jaký se vám včera zdál podivný sen, ovšem pokud o tom mluvíte už tři minuty, pro ostatní to pravděpodobně taková zábava nebude. To stejné se týká všech dalších historek, které se týkají pouze vás: jak špatně jste se onehdy vyspali, který přístroj v domácnosti vám vypověděl službu, detaily o vaší včerejší večeři a tak dále.

Vedete monolog
Pokud nestojíte o žádné odpovědi či reakce druhých lidí, snadněji se vám stane, že je začnete nudit, a přitom si toho nemusíte ani všimnout. Snažte se je zapojit do hovoru! Pokud už dlouhé minuty mluvíte jen vy a druzí nereagují či reagují jen jednoslovně, je vysoká šance, že to, co říkáte, je ve skutečnosti moc nezajímá. Mimochodem pokud někdo reauje slovem: „zajímavé…,“ pak téměř vždy myslí pravý opak.

Mumláte
Ať už se představujete, vedete konverzaci či jen někomu děkujete za to, že vám podržel dveře, mluvte tak, ať je vám rozumět.

Odpovídáte jednoslovně
Pokud na otázky odpovídáte jednoslovně, působí to tak, že o konverzaci nestojíte. Sdělte trochu více informací, než na co se vás druhá osoba ptá – vytvoříte tím témata pro pokračování rozhovoru.

Stěžujete si
Nikoho nebaví poslouchat, jak hrozný máte život. Pokud budete po lidech ve svém okolí neustále vyžadovat, aby poslouchali vaše nářky a dávali vám rady, snadno všechny otrávíte. Pokud je tato vaše potřeba silná, raději si začněte platit terapeuta.

Nepamatujete si jména
V tomto ale nejste žádná výjimka, jména si totiž pamatujeme všichni stejně špatně. Říct, že nemáte na jména paměť, tedy nepůsobí jako omluva, zato to ledasco vypovídá o vašem přístupu k druhým lidem.