Mohla by i v Česku vyhrát soutěž krásy transgender modelka? Zatím ne, myslí si Peťa Nitka

19. 12. 2018 12:00 Co se děje
Mohla by i v Česku vyhrát soutěž krásy transgender modelka? Zatím ne, myslí si Peťa Nitka

Angela Ponce, španělská transgender modelka, se do finále Miss Universe sice nedostala, i tak se ale navždy zapsala do historie coby první účastnice, jež se narodila jako muž. Mohla by transgender modelka získat korunku v soutěži krásy i u nás? Zeptali jsme se Peti Nitky, české modelky, která nedávno prošla změnou pohlaví.

19. 12. 2018Pracovní trh budoucnosti: Ženy nenaleznou uplatnění, varuje Světové ekonomické fórum

Sedmadvacetiletá modelka Angela Ponce Camacho, která vyhrála španělskou Miss 2018, se zúčastnila globální Miss Universe v Bangkoku. I přesto, že se nedostala do finálové dvacítky, zvedla vlnu zájmu i té veřejnosti, která by za normálních okolností netušila, že nějaká Miss Universe existuje.

Jak by se umístila transgender žena v české soutěži krásy? „Nijak,“ myslí si Peťa Nitka, česká modelka, která se narodila v těle kluka. „Mám Česko ráda, cítím se zde v bezpečí. Ale nedostala by se tam, protože je jiná. A ona ,jinakost‘ zatím není u nás ,povolená‘. I já sama jsem se musela stát nejdříve první transgender modelkou v Africe, Indii a Rumunsku, než jsem se dostala na molo ve své vlastní zemi,“ dodává Peťa. 

7. 12. 2018Tři jednoduché triky, jak minimalizovat čas strávený v předvánočních frontách

Skoro to vypadá, jako by celý svět byl progresivní, zatímco Česká republika nadále zůstává ostrůvkem tradičních hodnot a odporu ke všemu novému. Stačí se však podívat na internet a rychle najdete spoustu nenávistných komentářů psaných ve všech světových jazycích. Právě proto je cíl Angely Ponce šířit po světě osvětu a mluvit o rozmanitosti tak důležitý.

„Mezinárodní soutěže krásy jsou pro ženy. A nemyslím, že by mělo záležet na tom, zda se daná žena jako dívka narodila, nebo ne,“ říká Peťa Nitka. „Pokud se jedná o ženu, neměl by ji nikdo odsuzovat jen za to, že se narodila v jiném těle. Naopak. My jsme dokázaly, že jsme ženy, obrovskou bolestí a snahou.“

Sama Peťa je nyní měsíc po změně pohlaví. Jak se cítí? „Byl to masakr, ale jsem zpět! Jsem zdravá, vše se povedlo tak, jak mělo, a jsem šťastná, že jsem stoprocentní žena. A hlavně jsem šťastná, že to u nás umí tak dobře udělat!“

Zdroj: foto: Patrick Prather, archiv Peti Nitky
Hynek Toman

Autor

Hynek Toman

Estét tíhnoucí k perfekcionismu, i pankáč, který je pro každou špatnost. Milovník ostrého jídla. V minulém životě byl Marilyn Monroe.

E-shop