Mohla by i v Česku vyhrát soutěž krásy transgender modelka? Zatím ne, myslí si Peťa Nitka

Angela Ponce, španělská transgender modelka, to do finále Miss Universe sice nedotáhla, i tak se ale navždy zapsala do historie coby první účastnice, jež se…

Autor: Hynek Toman / Zdroj: foto: Patrick Prather, archiv Peti Nitky / 19. 12. 2018

Angela Ponce, španělská transgender modelka, se do finále Miss Universe sice nedostala, i tak se ale navždy zapsala do historie coby první účastnice, jež se narodila jako muž. Mohla by transgender modelka získat korunku v soutěži krásy i u nás? Zeptali jsme se Peti Nitky, české modelky, která nedávno prošla změnou pohlaví.

20. 6. 2019V letním počasí přichází „letní penis“ – nový fenomén, díky němuž se z mužů stávají „nadsamci“

Sedmadvacetiletá modelka Angela Ponce Camacho, která vyhrála španělskou Miss 2018, se zúčastnila globální Miss Universe v Bangkoku. I přesto, že se nedostala do finálové dvacítky, zvedla vlnu zájmu i té veřejnosti, která by za normálních okolností netušila, že nějaká Miss Universe existuje.

Jak by se umístila transgender žena v české soutěži krásy? „Nijak,“ myslí si Peťa Nitka, česká modelka, která se narodila v těle kluka. „Mám Česko ráda, cítím se zde v bezpečí. Ale nedostala by se tam, protože je jiná. A ona ,jinakost‘ zatím není u nás ,povolená‘. I já sama jsem se musela stát nejdříve první transgender modelkou v Africe, Indii a Rumunsku, než jsem se dostala na molo ve své vlastní zemi,“ dodává Peťa. 

2. 5. 201912 let. 279 objetí. Poslední klapka Teorie velkého třesku padla: Jak probíhalo loučení Sheldona, Leonarda, Penny & spol.?

Skoro to vypadá, jako by celý svět byl progresivní, zatímco Česká republika nadále zůstává ostrůvkem tradičních hodnot a odporu ke všemu novému. Stačí se však podívat na internet a rychle najdete spoustu nenávistných komentářů psaných ve všech světových jazycích. Právě proto je cíl Angely Ponce šířit po světě osvětu a mluvit o rozmanitosti tak důležitý.

„Mezinárodní soutěže krásy jsou pro ženy. A nemyslím, že by mělo záležet na tom, zda se daná žena jako dívka narodila, nebo ne,“ říká Peťa Nitka. „Pokud se jedná o ženu, neměl by ji nikdo odsuzovat jen za to, že se narodila v jiném těle. Naopak. My jsme dokázaly, že jsme ženy, obrovskou bolestí a snahou.“

Sama Peťa je nyní měsíc po změně pohlaví. Jak se cítí? „Byl to masakr, ale jsem zpět! Jsem zdravá, vše se povedlo tak, jak mělo, a jsem šťastná, že jsem stoprocentní žena. A hlavně jsem šťastná, že to u nás umí tak dobře udělat!“