Toxická očekávání: Nový trend, který ničí moderní vztahy

Říká se, že každá žena sní o tom, jak celá v bílém kráčí k oltáři. Doba jeho ovšem hodně zaměřená na práci a potřebu vydělávat na různé statky. Mnoho z nás tak…

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: Instagram / 17. 12. 2018

Říká se, že každá žena sní o tom, jak celá v bílém kráčí k oltáři. Doba jeho ovšem hodně zaměřená na práci a potřebu vydělávat na různé statky. Mnoho z nás tak spíše sní o tom, jak celí v bílém odejdeme z kanceláře, od pokladny či pásu a už se tam nikdy, ale opravdu nikdy, nevrátíme. Pokud jde o tu lásku, ta je pro nás nadějí, že všední dny se jednou změní v jednu nekončící krásu a pak - i když budete kráčet třeba za tu pokladnu - budeme mít pocit, že hraje Whitney a ze stropu se na nas sypou špatně vedenou kabeláží růžové okvětní plátky.

10. 5. 2019Hybridní automobily jsou v Česku stále oblíbenější aneb Jak se k naší planetě chovat více ekologicky?

Velká očekávání jsou ale paradoxně tím, co vztahy v postmoderní době ničí. Čím hektičtější, konzumnější a povrchnější jsou naše životy, tím větší očekávání pak máme od milostného vztahu. Americký profesor sociální psychologie Eli J. Finkel mluví o jakémsi dusivém modelu manželství. Moderní partneři zastávají ve vztazích totiž přístup všechno, nebo nic. Buď bude vše perfektní, nebo jdeme od sebe.

4. 6. 2019Sexualita se formuje až do 30 let. Zapomeňte na „hetero“ a „homo“ a vyberte si jednu z devíti nových kategorií!

Očekávání od partnerů v dnešní době odborníci označují za přehnaná a skutečně toxická. Mluví se o tom, že žijeme v době sebevyjádření a lidé dnes od svých protějšků očekávají, že jim partneři pomohou i v tom. Poněkud se ale zapomíná na to, že život nikdy nebude bez mráčku ani s největší láskou na světě. V imperativu doby „měj se rád“ se zapomíná i na to, že by člověk měl mít rád i někoho jiného než sám sebe, chápat jej a zkusit občas vidět věci i z jiné než vlastní perspektivy. Mnozí viní partnery za svou vlastní osobní nespokojenost. Že nejste spokojen s prací a sám se sebou. Že stárnete. Že váš život není dost vzrušující… Nic z toho ale není chyba partnera.

Dnes lidé bohužel přistupují ke vztahům jako konzumenti a očekávají dokonalý produkt, jinak jej neváhají hned vyměnit. Pravda je ale taková, že štvát vás někdy bude každý. I sami sebe někdy přece štvete. Pokud je základem vašeho vztahu velká láska, pak byste měli dělat levé i pravé, možné i nemožné, abyste vztah udržovali a opravovali. A ne ho hned zahodili s tím, že tudy jistě vede cesta k nějakému příběhu z romantické komedie, kde bude vše dokonalé a tráva zelenější. Taková očekávání jsou totiž pak opravdu toxická.