Toxická očekávání: Nový trend, který ničí moderní vztahy

Říká se, že každá žena sní o tom, jak celá v bílém kráčí k oltáři. Doba jeho ovšem hodně zaměřená na práci a potřebu vydělávat na různé statky. Mnoho z nás tak…

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: Instagram / 17. 12. 2018

Říká se, že každá žena sní o tom, jak celá v bílém kráčí k oltáři. Doba jeho ovšem hodně zaměřená na práci a potřebu vydělávat na různé statky. Mnoho z nás tak spíše sní o tom, jak celí v bílém odejdeme z kanceláře, od pokladny či pásu a už se tam nikdy, ale opravdu nikdy, nevrátíme. Pokud jde o tu lásku, ta je pro nás nadějí, že všední dny se jednou změní v jednu nekončící krásu a pak - i když budete kráčet třeba za tu pokladnu - budeme mít pocit, že hraje Whitney a ze stropu se na nas sypou špatně vedenou kabeláží růžové okvětní plátky.

22. 2. 2019Češi hovoří o tom, jaké největší kulturní šoky zažili v zahraničí

Velká očekávání jsou ale paradoxně tím, co vztahy v postmoderní době ničí. Čím hektičtější, konzumnější a povrchnější jsou naše životy, tím větší očekávání pak máme od milostného vztahu. Americký profesor sociální psychologie Eli J. Finkel mluví o jakémsi dusivém modelu manželství. Moderní partneři zastávají ve vztazích totiž přístup všechno, nebo nic. Buď bude vše perfektní, nebo jdeme od sebe.

24. 1. 2019Firma u příležitosti nadcházejícího Valentýna vyrobila speciální kartáčky na zuby pro homosexuály

Očekávání od partnerů v dnešní době odborníci označují za přehnaná a skutečně toxická. Mluví se o tom, že žijeme v době sebevyjádření a lidé dnes od svých protějšků očekávají, že jim partneři pomohou i v tom. Poněkud se ale zapomíná na to, že život nikdy nebude bez mráčku ani s největší láskou na světě. V imperativu doby „měj se rád“ se zapomíná i na to, že by člověk měl mít rád i někoho jiného než sám sebe, chápat jej a zkusit občas vidět věci i z jiné než vlastní perspektivy. Mnozí viní partnery za svou vlastní osobní nespokojenost. Že nejste spokojen s prací a sám se sebou. Že stárnete. Že váš život není dost vzrušující… Nic z toho ale není chyba partnera.

Dnes lidé bohužel přistupují ke vztahům jako konzumenti a očekávají dokonalý produkt, jinak jej neváhají hned vyměnit. Pravda je ale taková, že štvát vás někdy bude každý. I sami sebe někdy přece štvete. Pokud je základem vašeho vztahu velká láska, pak byste měli dělat levé i pravé, možné i nemožné, abyste vztah udržovali a opravovali. A ne ho hned zahodili s tím, že tudy jistě vede cesta k nějakému příběhu z romantické komedie, kde bude vše dokonalé a tráva zelenější. Taková očekávání jsou totiž pak opravdu toxická.