Každý stý člověk je „psychopat“. Je namístě se jich bát?

Lidé milují fiktivní psychopaty v knihách, filmech a seriálech, ať už v záporných či hlavních rolích, a právě proto jsou tolik oblíbené například krváky…

Autor: Hynek Toman / Zdroj: thejournal.ie, allthatisinteresting, alternet, wikimedia commons, wikipedia, shutterstock / 17. 12. 2018

Lidé milují fiktivní psychopaty v knihách, filmech a seriálech, ať už v záporných či hlavních rolích, a právě proto jsou tolik oblíbené například krváky Quentina Tarantina. Realita psychopatů je však o něco klidnější a rozhodně ne všichni běhají po světě s japonským mečem připraveni sekat hlavy na potkání.

Dostupné údaje se liší výzkum od výzkumu, ale odhaduje se, že psychopati tvoří pětadvacet až pětatřicet procent všech vězňů a podle studie publikované na serveru Legal and Criminological Psychology tvoří jedno procento celkové lidské populace.

7. 12. 2018Nízká hladina testosteronu v těle a co jste o ní nevěděli

Představujete-li si však psychopaty jako nebezpečné osoby s násilnými sklony, je to naštěstí v drtivé většině případů nesprávná představa – jedno procento populace by bylo opravdu hodně nebezpečných lidí. Ve skutečnosti se v českém odborném prostředí už dávno nepoužívá ani onen termín „psychopat“, a to právě díky tomu, že v nás toto slovo vyvolává představu rozzuřeného blázna s motorovou pilou v ruce. A to je představa poměrně nepřesná.

Správný termín, který se v odborném prostředí užívá, je „člověk s poruchou osobnosti“ – a tato porucha se dále dělí na několik druhů, z nichž nejznámější jsou například: narcistická porucha, kdy se lidé projevují nedostatkem empatie, a naopak neobvyklým obdivem ke své osobě, histriónská porucha, kdy pacienti bývají osoby citově labilní se silnými sklony k afektovaným a teatrálním výstupům, či paranoidní porucha, kdy pacient trpí nejrůznějšími bludy a chorobnými myšlenkami o vlastním ohrožení. Ačkoliv jednání s těmito lidmi může být poněkud složité, osob se sklony k násilnému chování je v této skupině poměrně málo.

7. 11. 2018Šťastné a technické – načerpejte inspiraci od Philips TV

Podle výzkumů je každý stý člověk tzv. „psychopat“, je tedy docela pravděpodobné, že jste se s nějakým už setkali. Vyloučeno není ani to, že jste psychopaty vy sami. Server Alternet sestavil žebříček povolání, kde tzv. psychopaty, tedy lidi s poruchou osobnosti, nejčastěji potkáte.

Jsou to:

1.   Generální ředitelé, jednatelé společností

2.   Právníci

3.   Prácovníci v médiích (televize či rádio)

4.   Prodejci

5.   Chirurgové

6.   Novináři

7.   Policajti

8.   Duchovní

9.   Šéfkuchaři

10. Státní úředníci

A kteří lidé se svou psychopatií zapsali do historie? Podívejte se do galerie.