Pro příběhy o transplantaci obličeje nemusíte chodit do zahraničí. Mirka prohrává boj s pojišťovnou o operaci, která by jí zachránila zdraví i tvář

Vánoce jsou časem pospolitosti, vzájemné pomoci a také nejrůznějších lidských příběhů. I vy můžete přispět k tomu, aby příběh naší redaktorky Mirky a jejího…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: archiv Mirky Dobešové, Tv Barrandov / 7. 1. 2019

Vánoce jsou časem pospolitosti, vzájemné pomoci a také nejrůznějších lidských příběhů. I vy můžete přispět k tomu, aby příběh naší redaktorky Mirky a jejího boje o vlastní zdraví, měl šťastný konec. Tuto neděli se svým příběhem o boji s těžkou nemocí i pojišťovnami vystoupí v pořadu Honzy Musila Nebezpečné vztahy.

6. 12. 2018Podstoupil transplantaci obličeje a hovoří o svých zkušenostech. Jaké to je, probudit se s jinou tváří?

Když bylo naší kolegyni Mirce Dobešové čtrnáct, byl jí diagnostikován zhoubný nádor v oblasti mezi čelistí a okem. Ačkoliv jí lékaři nedávali žádnou šanci na přežití, podrobila se náročné operaci a s pomocí okolí nejen vystudovala, ale stala se i členkou redakce LUI.

Zdálo by se, že jde o příběh se šťastným koncem, jenomže bohužel, pravda nemůže být vzdálenější. Při zmíněné operaci přišla Mirka o polovinu horní čelisti i se zuby, očnici jí nahradila titanová destička. A ta před pěti lety pronikla slabou tkání ven. Mirčin zdravotní stav se od té doby stále zhoršuje. Obličej se jí hroutí, hrozí jí, že přijde i o další části tváře i chrupu, ohrožen je i zrak.

Mirka hledala pomoc, kde se dá. V Česku není jediné pracoviště, kde by jí mohli pomoci, operace v zahraničí je zase opravdu finančně náročná, konkrétně v řádech několika milionů korun (odhad se pohybuje kolem 5 milionů). Pojišťovna ovšem odmítá životně důležitou sérii zákroků v zahraničí uhradit a tvrdí, že ji zvládne provést jakákoliv česká fakultní nemocnice. Přitom od německých specialistů se Mirka dozvěděla že i v celém Německu jsou maximálně dvě odborná pracoviště, kde by si na takovouto náročnou operaci troufli. Náročnost pak potvrdili i lékaři z britského Liverpoolu, kteří jsou Mirce schopni pomoci, mají i praktické zkušenosti, ovšem česká pojišťovna odmítá operace financovat. A v Česku ještě nikdo podobně komplikovaný zákrok (resp. sérii operací, během nichž by mělo dojít k transplantaci kostí a také tkání) úspěšně nerealizoval. 

5. 12. 2018„Podstoupil jsem transplantaci vlasů v Istanbulu. Není se za co stydět!“ říká Adam Pavelka

Mirka teď shání podporu, kde může. Jedním z těch, kteří po oslovení naší redakcí nabídli pomocnou ruku, byl populární moderátor Honza Musil, v jehož pořadu Nebezpečné vztahy tuto neděli v 19:15 Mirka vystoupí. Poslechněte si její příběh v hlavním vysílacím čase přímo z jejích úst.

Pokud chcete Mirku v podpořit v jejím boji o vlastní zdraví, můžete přispět na transparentní účet 2901488890/2010. Pohyby na účtu jsou viditelné zde.