Ženy by měly trávit v posteli více času, muži by naopak měli vstát dřív. Věda vám řekne proč

Existují šťastní lidé, kteří vstávají svěží a s výbornou náladou vytančí směrem ke kávovaru a novým dobrodružstvím. Bohužel většina z nás se s probuzením musí…

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: FOTO: Instagram / 14. 12. 2018

Existují šťastní lidé, kteří vstávají svěží, a každé ráno pak s výbornou náladou vytančí směrem ke kávovaru a novým dobrodružstvím. Bohužel většina z nás se s probuzením musí spíše smiřovat. Pokud vaše vstávání také připomíná exhumaci, máme pro vás dobrou zprávu. Tedy pokud jste žena.

10. 5. 2019Chemsex: lidem „obyčejný“ sex již nestačí. Kombinace alkoholu, stimulantů a drog již dávno není jen výsadou gayů

Výzkum, jehož výsledky byly publikovány ve Věstníku klinické endokrinologie, totiž zjistil, že spánek navíc může u žen výražně snížit riziko rozvinutí cukrovky. Naopak u mužů ale příliš mnoho nebo málo spánku šance na vznik diabetu zvýší. Muži by se tedy s ohledem na rizika diabetu měli držet spánkového ideálu kolem osmi hodin, ženy si mohou i přispat.

12. 4. 2019ROZHOVOR: „BUZNYVAKCI“ František a Jirka útočí na Instagram. Co je jejich největší motivací?

Vědci v rámci studie zkoumali  osm stovek lidí a sledovali, jak dlouho denně spí a zároveň měřili jejich hodnoty inzulinu.

Doktorka Femke Rutters, která je specialistkou na lékařskou biologii a mimo jiné se zabývá také diabetem, k tomu uvedla: „U mužů spát příliš moc nebo příliš málo souvisí s nižší reakcí buněk v těle na inzulín, což snižuje příjem glukózy a tím zvyšuje riziko vzniku cukrovky v budoucnu. U žen ale žádné takové negativní spojení nebylo pozorováno. Tento výzkum jenom ukazuje, jak klíčovým aspektem zdraví je spánek."