Těchto deset mužů bude v roce 2019 kralovat žebříčku nejbohatších lidí světa

Mnoho světových miliardářů, jako třeba Mark Zuckerberg či Bill Gates, se k obrovskému jmění dostali díky zajímavému nápadu, který se během pár let proměnil v…

Autor: Jan Witek / Zdroj: Foto: Shutterstock, Amazon, CNN / 12. 12. 2018

Mnoho světových miliardářů, jako třeba Mark Zuckerberg či Bill Gates, se k obrovskému jmění dostalo díky zajímavému nápadu, který se během pár let proměnil v miliardy dolarů. V žebříčku se však najdou i tací, kteří velké společnosti zdědili od svých předků, stejně jako bratři Kochové, avšak díky svým manažerským schopnostem se jim podařilo přeměnit miliony v miliardy.

Věděli jste, že jmění některých nejbohatších lidí na světě je zhruba stejně velké jako HDP některých států? Na světě dnes existuje okolo 2 000 miliardářů a v roce 2019 by tohle číslo mělo opět stoupat. Kdo však bude příští rok na vrcholu TOP 10 nejbohatších lidí světa?

10. David Koch (48,3 miliard dolarů)

David Hamilton Koch je spolumajitelem a viceprezidentem společnosti Koch Industries. Spolu se svým bratrem tak řídí společnost, kterou jim předal jejich otec. Společnost se zabývá spotřebním zbožím, chemickými technologiemi a pod jejich správou se nacházejí také rafinérie či plynovody.

5. 12. 2018Splňte si váš sen o designovém bydlení

9. Charles Koch (48,3 miliard dolarů)

Bratr Davida Kocha, předseda a výkonný ředitel Koch Industries. Spolu s bratrem Davidem zdědili společnost Koch Industries také bratři Frederick a William, ale Charles a David si jejich podíly koupili (v roce 1983 za 1,1 miliardy dolarů) a dnes fungují samostatně.

8. Michael Bloomberg (52 miliard dolarů)

Newyorský starosta a byznysmen je momentálně osmým nejbohatším člověkem na světě. Bloomberg je spoluzakladatelem společnosti Bloomberg L.P., která se zabývá financemi, softwarem a masmédii. Michael má ve firmě 88% podíl a každý rok má jeho společnost příjmy 9 miliard dolarů. Nedávno daroval 4 miliardy dolarů na lepší kontrolu nad zbraněmi v USA (reakce na četné střelby civilistů ve školách apod.) a na výzkum změny klimatu.

7. Lary Ellison (60 miliard dolarů)

Lary je spoluzakladatelem jedné z největších softwarových firem na světě – Oracle. Do roku 2014 byl Lary Ellison výkonným ředitelem společnosti, dnes je předsedou představenstva a hlavním technologickým ředitelem. Všechno jeho bohatství pochází z velkého úspěchu jeho společnosti.

6. Carlos Slim (68 miliard dolarů)

Tento muž byl nějakou chvíli nejbohatším člověkem na světě, nyní se však drží na šesté příčce. Je však nejbohatším mužem v Mexiku a je vlastníkem největší telekomunikační sítě na světě – Movil. Podíly vlastní také v mnoha dalších firmách, které se věnují těžbě nejrůznějších surovin, realitám, spotřebnímu zboží apod.

5. Mark Zuckerberg (73 miliard dolarů)

Příběh Marka Zuckerberga zná nejspíš každý. Po boku Billa Gatese je to jeden z nejznámějších světových miliardářů, a to hlavně díky sociální síti Facebook, kterou spoluzaložil. Jeho jmění za posledních 12 měsíců stouplo o neuvěřitelných 11,4 miliard dolarů (což je zhruba o čtyři miliardy méně, než je celý majetek nejbohatšího Čecha Petra Kellnera). Do budoucna se však předpokládá, že Zuckerbergův majetek bude neustále růst.

4. Amancio Ortega (78 miliard dolarů)

Tohle je nejbohatší muž Evropy a nejmajetnější „maloobchodník“ na světě. Je mimo jiné také spoluzakladatelem značky Zara, která patří pod mateřskou společnost Inditex (ta pod sebou ukrývá další značky jako Pull&Bear, Bershka, Stradivarius apod.) a každý rok si na dividendách přijde na 400 milionů dolarů. Kromě oděvnictví investuje také do realit v Miami, New Yorku, Madridu, Barceloně, Londýně a Chicagu a na dalších místech na světě.

27. 5. 2019Trend: „střízlivé bary“, kde nepodávají alkohol. Zejména mileniálové bujarým večírkům fandí stále méně

3. Warren Buffett (85 miliard dolarů)

Za poslední rok si přišel zhruba na 14,8 miliard dolarů, což mu stačí k tomu, aby se umístil na třetí příčce žebříčku nejbohatších lidí světa. Jedná se o nejúspěšnějšího investora všech dob a v jeho portfoliu se nachází již více než 60 společností.

2. Bill Gates (92 miliard dolarů)

Další velmi známý světový miliardář a spoluzakladatel společnosti Microsoft, která je momentálně největší softwarovou společnost na světě. Dlouhou dobu se držel na prvním místě tohoto žebříčku, ale tam ho před nějakou dobou vystřídal Jeff Bezos.

1. Jeff Bezos (140 miliard dolarů)

S obrovským náskokem před všemi ostatními se drží nejbohatší muž planety – Jeff Bezos. Tento muž je zakladatelem, předsedou a výkonným ředitelem společnosti Amazon, což je vůbec největší e-shop na světě. Zdá se, že ho v brzké době na první příčce jen tak někdo nevystřídá.