Zalesňovač, pilot dronu nebo specialista na prodloužení života: Zaměstnání budoucnosti, která budou brzy běžná

Očekává se, že roboti převezmou kontrolu nad většinou pracovních pozic. Není však důvod k hysterii, očekává se totiž také vznik po úplně nových pozicích – zde…

Autor: Hynek Toman / Zdroj: Reader's Digest, Unsplash, Shutterstock / 12. 12. 2018

Očekává se, že roboti převezmou kontrolu nad většinou pracovních pozic. Není však důvod k hysterii, pro lidi z masa a kostí vzniknou totiž i pracovní pozice úplně nové – zde jsou některé z nich!

Ochrana samořídících lodí
Samořídící auta jsou již realita, další na řadě jsou samořídící lodě. Podle reportu společnosti Rolls Royce se první loď bez řidiče objeví na trhu do roku 2030. S tím ovšem přichází i nové riziko, že by se lodě mohly dát hacknout. Rozhlédněte se kolem sebe – téměř všechno, co vidíte, bylo někdy převezeno lodí, pro zloděje by to tedy byla obrovská příležitost. Lidé, kteří se budou starat o on-line bezpečnost samořídících lodí a chránit je před hackery, se v námořnictvu stanou klíčovými figurami. 

Lodní přeprava bude bez kapitánů

Promazávač trapného obsahu na internetu
Sociální média, virální příspěvky a komplexnost internetu, to všechno dost komplikuje situaci v případě, že se na internet dostane obsah, který je pro nás trapný či ponižující. Generace Z přitom příliš nedbá na svou internetovou stopu. „Jakmile tato generace začne nastupovat na pracovní trh, zájem o lidi, kteří budou obsah na internetu mazat, rapidně vzroste,“ odhaduje Jon Brodsky, manažer ze serveru finder.com.

Vziknou nové pozice na promazávání trapných internetových stop
5. 12. 2018„Podstoupil jsem transplantaci vlasů v Istanbulu. Není se za co stydět!“ říká Adam Pavelka

Trenér robotů
Roboti jsou tady. A mnoho lidí věří, že nás připraví o práci. Ale i roboti budou potřebovat lidské vedení. Speciální trenéři budou roboty učit základní věci jako chození, mluvení ale například i empatii.

I roboti budou potřebovat lidi, kteří je naučí některým dovednostem

Pilot dronu
Nechat si balíček doručit dronem může být za několik let naprosto běžná záležitost. Transportní průmysl bude pravděpodobně potřebovat méně řidičů kamionů a více pilotů. Zach Howard, manager v transportní společnosti Nonstop Brokerage, odhaduje, že drony se brzy stanou standardní technologií a společnosti budou ve velkém hledat schopné piloty.

Doručování zásilek drony bude již brzo realita

Marketingový specialista na „gamifikaci“
V budoucnosti nás prý čeká tzv. „gamifikace“ on-line nákupů, tedy proces, kdy se nakupování na e-shopech stane tak trochu hrou. Nepůjde přitom jen o to zachovat u zákazníků zájem o produkty, úkolem bude udělat nákupy skutečně zábavné, hravé a vzrušující.

On-line nakupování se hodně promění

Tvůrce virtuálních světů
Helma pro virtuální realitu už existuje, ovšem stále je poměrně drahá a zážitek z ní není dokonalý. To se ale v budoucnu změní a z tohoto zařízení se stane běžné vybavení domácnosti. „Všechny virtuální a rozšířené reality budou vyžadovat spoustu počítačových programátorů a designérů, kteří budou tvořit nové virtuální světy,“ říká Andrew Selepak, profesor z University of Florida, oddělení telekomunikace. „Na vytváření virtuálních realit bude třeba stále více trénovaných lidí,“ dodává.

VR helma se stane běžným přístrojem
29. 11. 2018"Na televizi už nekoukám. To prostě nejde se na sebe pořád dívat!" říká moderátor Honza Musil

Zalesňovači
Nikdo nechce dát sbohem krásnému ekosystému Země, ovšem k záchraně přírody bude třeba udělat konkrétní kroky a začít napravovat škody, které lidé způsobili. Do roku 2030 by podle odhadů měly vzniknout pozice, jejichž náplní bude obnovovat divokou přírodu. Tito lidé budou mimo jiné obnovovat cesty pro lety ptactva, nahrazovat nepoužívané silnice lesy a znovuzavádět do přírody původní druhy.  

Zalesňovači budou obnovovat to, co lidé zničili

Specialista na prodloužení života
I dnes neustále hledáme nové způsoby, jak vypadat a cítit se co nejdéle mladě. Za padesát až sto let by mělo být možné najmout si někoho, kdo skutečně prodlouží lidské mládí a život. Ira Pastor, ředitel společnosti pro výzkum lidského zdraví Bioquark, odhaduje, že vývoj biomedicíny nám umožní mít pod kontrolou většinu chronických onemocnění. Podle něj je velmi pravděpodobné, že se budou lidé dožívat sto padesáti až dvou set let, a to s výrazným prodloužením času, po který budou mladí. Délka mládí by dokonce měla přesahovat zbytek života.

Lidé se budou běžně dožívat 200 let