Tato japonská kavárna díky robotům zaměstnává ochrnuté lidi jako číšníky

Robotizace je pojem, který v souvislosti s prací a různými profesemi vzbuzuje smíšené emoce. Na jednu stranu robot v mnoha profesích pomáhá, ale občas se stává…

Autor: Jan Witek / Zdroj: Orly Lab, Dawn / 11. 12. 2018

Robotizace je pojem, který v souvislosti s prací a různými profesemi vzbuzuje smíšené emoce. Na jednu stranu robot v mnoha profesích pomáhá, ale občas se stává, že je automatickými roboty a stroji mnoho lidí nahrazeno, následně propuštěno a ocitne se bez práce. V jedné tokijské restauraci na to šli úplně jinak. Roboti zde totiž umožňují pracovat ochrnutým lidem.

Obsluhující roboti v restauraci nejsou žádnou novinkou. V mnoha restauracích a kavárnách všude na světě je již najdete, nicméně startup Orly Lab dal tomuto odvětví zcela nový rozměr.

10. 5. 2019LUI TV: Glo, nebo IQOS? Který z nich lépe padne do ruky a vydrží déle bez nabíjení?

Před pár dny se v Tokiu otevřela restaurace a kavárna Dawn Ver. Beta, ve které byli použiti roboti z Orly Lab. Nechat se obsloužit robotem je už samo o sobě fascinující, ale větší hodnotu tomu přidává to, že jsou tito roboti ovládáni a řízeni ochrnutými lidmi za pomoci počítače, a to přímo z postele. Cílem celého projektu je dosáhnout větší samostatnosti a nezávislosti takto postižených osob.

Prozatím proběhl jen dvoutýdenní zkušební provoz a kavárna zaměstnala celkem 10 postižených lidí, kteří se střídali na čtyřech robotech s názvem OriHime-D. Byli to lidé postižení nejrůznějšími chorobami a úrazy, kvůli kterým jsou upoutání na lůžko, případně invalidní vozík. Restaurace jim za jejich práci platila v přepočtu 200 korun za hodinu.

2. 5. 2019FOTO: Světoví designéři se předhání v návrzích, jak by mohl vypadat nový Notre-Dame. Ruku k dílu připojili i v Bratislavě

Roboti jsou ovládáni pomocí počítače, který u ochrnutých lidí sleduje pohyby očí. Ty jim umožňují roboty pohybovat a přimět je, aby zvedli nějaký předmět, a dokonce i mluvili se zákazníky. „Chci vytvořit svět, ve kterém lidé, kteří nemohou hýbat svým tělem, budou mít také možnost pracovat," řekl Kentaro Yoshifuji, generální ředitel společnosti Ory Lab. Inc.

Jak již bylo zmíněno a lze to vyčíst také z názvu kavárny, jednalo se zatím o zkušební beta verzi projektu. Tvůrci prozatím stále získávají finanční prostředky a podporu, aby co nejdřív a maximálně do roku 2020 otevřeli na stálo. Níže se můžete podívat také na video z celého projektu.