Kdepak "láska a páska"! Poslechněte si ty nejlepší české texty písní z minulosti i ze současnosti

Určitě jste četli spoustu seznamů nejhorších českých písňových textů a smáli se jejich nejapnosti. Přitom naše země měla vždy spoustu schopných textařů. Právě…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: Youtube / 9. 12. 2018

Určitě jste četli spoustu seznamů nejhorších českých písňových textů a smáli se jejich nesmyslnosti. přitom naše země měla vždy spoustu schopných textařů. Právě proto jsme se rozhodli zavzpomínat na ty nejlepší z dob nedávných i minulých a připomenout vám některé z jejich nejpovedenějších kousků.

9. 5. 2019#GRINDRSTORIES vol. 2: Pokračování galerie nejpeprnějších zpráv z českých seznamek pro gaye

Petr Rada – Modlitba pro Martu

Písně s mírovým poselstvím bývají leckdy naivní a prázdné, to však rozhodně není případ Modlitby pro Martu. Jestli se o nějaké české písni dá říct, že je perfektně zvládnutým motivačním cvičením, tak právě o ní. Píseň se právem stala symbolem významných událostí českých dějin, odporu proti sovětské okupaci a sametové revoluce, a dokonce se málem stala hymnou nové České republiky. Docela úspěch pro nenápadný song, který vlastně vznikl pro seriál o zpívajícím řezníkovi, ne?

Karel Kryl – Bratříčku, zavírej vrátka

Co říct k téhle písni nového a neopakovat se? Beznaděj a těžkosti okupace z ní přímo prýští bez jakékoliv prvoplánovosti a hraní na efekt. Bůhví, co by Karel Kryl říkal na některé své dnešní fanoušky, kteří chtějí „zavírat vrátka“ lidem v nouzi.

Ivo Plicka – Klaunova zpověď

Napsat vypjatý, emocionální text o tragédii, navíc z pohledu umírajícího „klauna“, z toho by v rukou někoho méně schopného mohl vzniknout neuvěřitelně patetický kýč. Jenomže Ivo Plicka pro Petra Nováka napsal jeden z nejsilnějších českých textů, který míří přesně na komoru a interpret se s ním vypořádal perfektně.

Wabi Daněk – Nevadí

Jeden popis docela obyčejného života v normalizačním bezčasí. Jen s tím rozdílem, že život hrdiny je přesně podle Murphyho zákonů. Vlastně i z tohoto námětu, navíc s poměrně jasným motivačním poselstvím, by asi jinému textaři vznikla příšerná břečka, Wabi Daněk byl ale nejen skvělý folkový kytarista a zpěvák, ale také textař a pozorovatel života.

Emil Synek (Zdeněk Svěrák) – Šípková Růženka

Opravdu povedených coververzí s kvalitním českým textem je méně než šafránu. Nápad Zdeňka Svěráka přepsat song od Deep Purple o žoldákovi na temnou dekonstrukci příběhu o spící krásce byl ovšem geniální, notabene když se přidá emotivní chraplák krále českého hardrocku Jiřího Schellingera.

Oskar Petr – Medvídek

Vymyslet originální vánoční píseň je kumšt. Napsat ji k tomu jako chytrou provokaci, která srovnává cestu plyšového medvídka nacpaného drogovým proviantem s Kristovou kalvárií, to je nápad za tisíc bodů. Svého času navíc skladba spustila vlnu kontroverze, zejména pak kvůli podařenému klipu Filipa Renče, který se kromě jiného zamýšlí nad podobností náboženství a drog.

Jananas – Antonín Sova

Zatím jsme v seznamu měli spíše samé vážné kusy, kterým se podařilo chytře se vypořádat s nástrahami patosu a kýče. Ale kumšt je i napsat chytrou, originální a vtipnou píseň, která nepůsobí prvoplánově. Právě takové texty jsou příznačné pro skupinu Jananas. Vše se asi sešlo nejlépe v písni o básníku Antonínu Sovovi, poetovi, který kazí večírky recitací svých básní. Přidejme k tomu perfektní ironické podání zpěvačky Jany Infeldové a píseň, která vykouzlí úsměv na tváři i tomu největšímu morousovi, je na světě.

29. 8. 2018Lady Gaga se nechala vyfotit úplně nahá, fotky pak zveřejnila na svém Instagramu

Kato – Ona mi tsunami

Kolik znáte písní o rozchodu, které nepůsobí zakysle, rozzuřeně ale naopak chytře a hravě? V Ona mi tsunami ukázal svůj textařský um mistr obratů Kato a ani poměrně ohraná slovní hříčka „naivní – na i v ní“ v jeho podání nepůsobí hloupě, ale skvěle funguje. Co taky se slečnou, která umí být zákeřná i uprostřed holé pouště?