Drag queen Hayley The Strange o tom, co znamená drag a jak se liší od travesti umělkyň
Rozhovor
<Path>

Drag queen Hayley The Strange o tom, co znamená drag a jak se liší od travesti umělkyň

Mnoho Čechů donedávna znalo muže, kteří se převlékají a líčí jako ženy, hlavně pod pojmem travesti umělkyně, které pořádají své travesti show a parodují známé…
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
7. 12. 2018

Mnoho Čechů donedávna znalo muže, kteří se převlékají a líčí jako ženy, hlavně pod pojmem travesti umělkyně, které pořádají své travesti show a parodují známé české, ale i zahraniční zpěvačky. V poslední době se však v Česku stále více rozšiřuje také pojem drag queen a o tom jsme si povídali s jednou z prvních drag queens u nás – Hayley The Strange, vlastním jménem Danielem Černým.

Kdybys měl lidem osvětlit pojem "drag queen", jak se liší od označení "travesti umělkyně", které v Čechách zná pravděpodobně daleko více lidí?

Asi nejzásadnější rozdíl je v tom, že drag je hodně o osobnosti, ne tak úplně o zesměšnění, či imitaci někoho známého. Samozřejmě drag queen může také někoho imitovat, ale pořád je to ona, vždy si z dané osoby bere většinou jen inspiraci.

Jak dlouho už se tomu věnuješ?

Bude to už čtyři roky.

<Path> Další vydání komediálního kabaretu The Gay Agenda se blíží. Vyhrajte lístky s magazínem LUIZdroj: Jan Witek, Jackson Smith

Každá drag queen má své umělecké jméno. Jak vzniklo tvé jméno Hayley The Strange?

Za prvé miluji jméno Hayley, ale hlavně se tak jmenuje frontmanka kapely Paramore – Hayley Williams. To je srdcovka! A pokračování „The Strange“ vzniklo podle mé oblíbené komiksové postavy Emily the Strange. A když si to doslovně přeložíme – „ta divná“ nebo „podivná“ Hayley. To zní prostě super! (smích)

Dá se říct, že už se tím živíš? Případně chtěl bys jednou?

Je to hlavně koníček a vášeň. Z části mě to samozřejmě i živí, ale ještě to není v té fázi, kdy by mě vystupování čistě uživilo. Momentálně normálně pracuji, do budoucna bych se však chtěl dragu věnovat naplno!

Jak často jsi převlečený a jak často v civilu?

Určitě jsem víc v civilu. Pravidelně mám show jednou za dva měsíce, ale mám i spoustu nabídek či nárazových akcí. Ať už je to nějaká show, módní přehlídka, focení, party performance nebo třeba líčení na různých akcích.

Kdo je pro tebe v rámci drag show největší inspirací?

Inspirace mám spoustu. Od slavných drag queens, jako je třeba beauty queen Miss Fame či burlesque queen Violet Chachki, ale také rock queen Adore Delano a spoustu dalších. Hodně inspirace čerpám z reality show RuPaul Drag Race, odkud se zrodila spousta umělkyň. Hodně se inspiruji také v padesátých letech, kde čerpám ze zajímavé dobové módy, vizáže, ale také úpravy vlasů.

Co na tvůj (zatím) koníček říkají tví přátelé a rodina?

Mí přátelé i rodina jsou mým největším povzbuzovačem! Maximálně mě podporují a dávají mi lásku. To mě nejvíce popohání kupředu.

Jak těžké je naučit se hezky namalovat a jak dlouho ti to trvalo?

Když je člověk šikovný, tak je ta doba samozřejmě krátká. A pokud ne, tak to rozhodně není věc, která se nedá naučit. Základem jsou kvalitní štětce a make-up. Bez toho to prostě nejde. Já začínal na basic líčení, jako jsou linky a rtěnka, a postupem jsem si troufal na větší extrémy. Teď už mám takový svůj specifický make-up. A jak dlouho mi trvalo, než jsem se naučil to, co zvládnu teď? Od mého začátku se i doteď stále učím! Make-up má mnoho možností.

Jak je to s oblečením? Kde většinou nakupuješ?

Spoustu kostýmů a oblečení si vytvářím sám, mám střední textilku, takže to konečně mohu využít. Většinou nakupuji v sekáčích, ty miluji. Potom některé věci přešiju, upravím apod. Na internetu nenakupuji vůbec, to není moc věrohodné.

Celkově to musí být hodně nákladné – vlasy, oblečení, boty, make-up. Jak se to dá utáhnout?

To si sakra pište! (smích) Nejdražší jsou právě zmiňované paruky, boty a make-up. Takže skoro vše. (smích) Ale už jsem v té fázi, že mám spoustu známostí v různých oborech, a tak se mi občas podaří ušetřit, nebo těm produktům třeba dělám reklamu apod. Ale nákladné je to opravdu hodně.

<Path> VIDEO ROZHOVOR: Youtuber a hvězda Instagramu Luboš Kulíšek hovoří o své kariéřeZdroj: Video: Oliver Cuadra, Nikola Červená

Viděl jsem, že máš za sebou už i několik módních přehlídek a dalších zajímavých akcí, s kým vším jsi už spolupracoval?

Ano, jsou to různé spolupráce. Tak například Danny Worm, nebo třeba v rámci Prague Fetish Weekendu pro LatexVogue apod. Ale potom je tu pár dalších spoluprací. Třeba pro festival Beats for Love, kde jsem tančil před tisíci lidí, spolupráce s ateliérem Čarbičková Bijoux, s královnou paruk MyWigs, FAMU, ale mou poslední spoluprací byl třeba festival Mezipatra společně s pražskými burlesque umělkyněmi Therese a Angelinou v jejich vlastním projektu Ouch on the Couch!

Kam bys to chtěl do budoucna dotáhnout?

Chci cestovat a vystupovat po celém světě! Když to vyjde, možná toto léto vycestuji na show do Berlína a Londýna. Takový malý start.

Kde tě mohou lidé v nejbližší době vidět živě?

Tuto sobotu (8. prosince) mám další přehlídku pro Dannyho Worma na Erotickém veletrhu v pražských Letňanech a v ten samý den večer mám show v clubu Termax! Potom jsou další show až ke konci roku. Ale určitě si zapište datum 9. 2. v clubu Kotelna, kde proběhne velká Drag Show. Ukáže se zde spousta dalších umělkyň – mladá krev naší české drag scény! Všechno samozřejmě sdílím dostatečně dopředu na svých sociálních sítích, hlavně na Instagramu! Stačí mne sledovat a nic nepropásnete – Hayley The Strange.
Zdroj: Hayley The Strange

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop