Drag queen Hayley The Strange o tom, co znamená drag a jak se liší od travesti umělkyň
Rozhovor
<Path>

Drag queen Hayley The Strange o tom, co znamená drag a jak se liší od travesti umělkyň

Mnoho Čechů donedávna znalo muže, kteří se převlékají a líčí jako ženy, hlavně pod pojmem travesti umělkyně, které pořádají své travesti show a parodují známé…
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
7. 12. 2018

Mnoho Čechů donedávna znalo muže, kteří se převlékají a líčí jako ženy, hlavně pod pojmem travesti umělkyně, které pořádají své travesti show a parodují známé české, ale i zahraniční zpěvačky. V poslední době se však v Česku stále více rozšiřuje také pojem drag queen a o tom jsme si povídali s jednou z prvních drag queens u nás – Hayley The Strange, vlastním jménem Danielem Černým.

Kdybys měl lidem osvětlit pojem "drag queen", jak se liší od označení "travesti umělkyně", které v Čechách zná pravděpodobně daleko více lidí?

Asi nejzásadnější rozdíl je v tom, že drag je hodně o osobnosti, ne tak úplně o zesměšnění, či imitaci někoho známého. Samozřejmě drag queen může také někoho imitovat, ale pořád je to ona, vždy si z dané osoby bere většinou jen inspiraci.

Jak dlouho už se tomu věnuješ?

Bude to už čtyři roky.

<Path> Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejteZdroj: Autor/Názorový článek

Každá drag queen má své umělecké jméno. Jak vzniklo tvé jméno Hayley The Strange?

Za prvé miluji jméno Hayley, ale hlavně se tak jmenuje frontmanka kapely Paramore – Hayley Williams. To je srdcovka! A pokračování „The Strange“ vzniklo podle mé oblíbené komiksové postavy Emily the Strange. A když si to doslovně přeložíme – „ta divná“ nebo „podivná“ Hayley. To zní prostě super! (smích)

Dá se říct, že už se tím živíš? Případně chtěl bys jednou?

Je to hlavně koníček a vášeň. Z části mě to samozřejmě i živí, ale ještě to není v té fázi, kdy by mě vystupování čistě uživilo. Momentálně normálně pracuji, do budoucna bych se však chtěl dragu věnovat naplno!

Jak často jsi převlečený a jak často v civilu?

Určitě jsem víc v civilu. Pravidelně mám show jednou za dva měsíce, ale mám i spoustu nabídek či nárazových akcí. Ať už je to nějaká show, módní přehlídka, focení, party performance nebo třeba líčení na různých akcích.

Kdo je pro tebe v rámci drag show největší inspirací?

Inspirace mám spoustu. Od slavných drag queens, jako je třeba beauty queen Miss Fame či burlesque queen Violet Chachki, ale také rock queen Adore Delano a spoustu dalších. Hodně inspirace čerpám z reality show RuPaul Drag Race, odkud se zrodila spousta umělkyň. Hodně se inspiruji také v padesátých letech, kde čerpám ze zajímavé dobové módy, vizáže, ale také úpravy vlasů.

Co na tvůj (zatím) koníček říkají tví přátelé a rodina?

Mí přátelé i rodina jsou mým největším povzbuzovačem! Maximálně mě podporují a dávají mi lásku. To mě nejvíce popohání kupředu.

Jak těžké je naučit se hezky namalovat a jak dlouho ti to trvalo?

Když je člověk šikovný, tak je ta doba samozřejmě krátká. A pokud ne, tak to rozhodně není věc, která se nedá naučit. Základem jsou kvalitní štětce a make-up. Bez toho to prostě nejde. Já začínal na basic líčení, jako jsou linky a rtěnka, a postupem jsem si troufal na větší extrémy. Teď už mám takový svůj specifický make-up. A jak dlouho mi trvalo, než jsem se naučil to, co zvládnu teď? Od mého začátku se i doteď stále učím! Make-up má mnoho možností.

Jak je to s oblečením? Kde většinou nakupuješ?

Spoustu kostýmů a oblečení si vytvářím sám, mám střední textilku, takže to konečně mohu využít. Většinou nakupuji v sekáčích, ty miluji. Potom některé věci přešiju, upravím apod. Na internetu nenakupuji vůbec, to není moc věrohodné.

Celkově to musí být hodně nákladné – vlasy, oblečení, boty, make-up. Jak se to dá utáhnout?

To si sakra pište! (smích) Nejdražší jsou právě zmiňované paruky, boty a make-up. Takže skoro vše. (smích) Ale už jsem v té fázi, že mám spoustu známostí v různých oborech, a tak se mi občas podaří ušetřit, nebo těm produktům třeba dělám reklamu apod. Ale nákladné je to opravdu hodně.

<Path> Hledejte smysl, dělejte věci pro ostatní a obklopujte se krásou. Praktický návod, jak být v dnešním světě šťastnýZdroj: Radkin Honzák, World Happiness Report

Viděl jsem, že máš za sebou už i několik módních přehlídek a dalších zajímavých akcí, s kým vším jsi už spolupracoval?

Ano, jsou to různé spolupráce. Tak například Danny Worm, nebo třeba v rámci Prague Fetish Weekendu pro LatexVogue apod. Ale potom je tu pár dalších spoluprací. Třeba pro festival Beats for Love, kde jsem tančil před tisíci lidí, spolupráce s ateliérem Čarbičková Bijoux, s královnou paruk MyWigs, FAMU, ale mou poslední spoluprací byl třeba festival Mezipatra společně s pražskými burlesque umělkyněmi Therese a Angelinou v jejich vlastním projektu Ouch on the Couch!

Kam bys to chtěl do budoucna dotáhnout?

Chci cestovat a vystupovat po celém světě! Když to vyjde, možná toto léto vycestuji na show do Berlína a Londýna. Takový malý start.

Kde tě mohou lidé v nejbližší době vidět živě?

Tuto sobotu (8. prosince) mám další přehlídku pro Dannyho Worma na Erotickém veletrhu v pražských Letňanech a v ten samý den večer mám show v clubu Termax! Potom jsou další show až ke konci roku. Ale určitě si zapište datum 9. 2. v clubu Kotelna, kde proběhne velká Drag Show. Ukáže se zde spousta dalších umělkyň – mladá krev naší české drag scény! Všechno samozřejmě sdílím dostatečně dopředu na svých sociálních sítích, hlavně na Instagramu! Stačí mne sledovat a nic nepropásnete – Hayley The Strange.
Zdroj: Hayley The Strange

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop