Jak pořádně zatočit s bolestí zubů s použitím toho, co máte doma?

7. 12. 2018 16:00 Co se děje
Jak pořádně zatočit s bolestí zubů s použitím toho, co máte doma?

Vaše hlava duní, samou bolestí se koušete do rtu a nejraději byste si celý chrup z pusy vyrvali. Ukrutnou bolest zubů už zažil asi každý a jakmile se takové projevy bolesti objeví, měli byste co nejdříve navštívit svého zubaře.

Co když vás však bolest přepadne v noci, o víkendu, případně na cestách? Co když se vám k jinému lékaři či na pohotovost nechce a raději si počkáte, až budete moci vyrazit k tomu svému? Existuje pár domácích tipů, jak bolest zastavit, nebo alespoň výrazně utlumit.

Volně prodejné léky

Mnoho lidí v prvé řadě napadne vzít si jednu tabletku dobře známých volně prodejných léků, které bolesti zabraňují. Vždy byste však tabletku měli polknout a nepokládat na bolavý zub či dásně. Tímto byste si mohli dutinu ústní poškodit. Pokud však tabletkám úplně neholdujete, případně u sebe zrovna žádnou nemáte, můžete vyzkoušet také spoustu dalších metod.

21. 11. 2018Přírodní alternativy k viagře aneb Jak odrazit erektilní dysfunkci bez tabletek?

Slaná voda

Jednou z variant může být vypláchnutí úst teplou slanou vodou. Tu si můžete připravit doma a nejlepší poměr je 1 a půl čajové lžičky soli, kterou rozpustíte ve 250 ml teplé vody. Vodou si však ústa a bolavý zub jen propláchněte a nepolykejte.

Studený obklad

Pokud vám v důsledku bolesti zubů a pravděpodobného zánětu otekla také tvář, nejúčinnější metodou léčby je studený obklad. Použít můžete téměř cokoliv, co máte v mrazáku, stačí to jen obalit do nějaké utěrky či ručníku, ať nejste po chvíli celí mokří. Nicméně otok je znamením toho, že byste měli lékaře vyhledat co nejdřív, jinak vám může hrozit ošklivá infekce. Zvlášť pokud otok doprovází horečka a zarudlé dásně.

Led

U ledu ještě chvíli zůstaneme. Je totiž doporučeno vzít si také trochu ledu do ruky, a to buď do levé, nebo pravé, podle toho, na které straně vás zub bolí. Led byste měli držet mezi palcem a ukazováčkem. Měli byste to vydržet alespoň pět minut nebo až do té doby, co se led rozpustí. Led totiž dokáže zastavit zasílání signálů bolesti do mozku.

Hřebíčkový olej

Tento přírodní lék také dokáže zastavit bolest. Můžete jej pomocí vatové tyčinky nanést přímo na bolavý zub a okolní dásně. Hřebíčkový olej je volně dostupný a zakoupíte ho téměř kdekoliv. Podporuje dokonce i hojení ran, ale funguje také na trávicí problémy a spoustu dalších věcí.

5. 12. 2018Po pivní józe se zrodil nový hit – jóga s kozou. Co je na ní tak skvělého?

Česnek

Rozdrťte část česneku a položte ji na bolavý zub. Z česneku se po rozdrcení začne uvolňovat alicin, což je bezbarvý roztok, který česneku dodává ono charakteristické štiplavé aroma. Kromě toho má tato tekutina také antibiotické účinky. Česnek můžete dokonce i žvýkat, není to nijak nebezpečné, tedy kromě vlivu na váš dech...

Plamatka zelná

Tato zázračná rostlina se taktéž doporučuje jako pomoc při bolestech zubů. Při žvýkání jejích listů se totiž na krátkou dobu projevuje umrtvující efekt. Již jihoameričtí indiáni doporučovali tuto rostlinu při bolestech zubů. Znecitlivující efekt je neškodný a po krátké době zcela odezní. Navíc bude tato rostlina se žluto-červenými květy příjemnou ozdobou vašeho domova.
Zdroj: Foto: Shutterstock
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop