V jakém věku mají lidé nejvyšší sebevědomí? Je-li vám dvacet-něco, ještě si pár let počkáte

7. 12. 2018 12:00 Co se děje
V jakém věku mají lidé nejvyšší sebevědomí? Je-li vám dvacet-něco, ještě si pár let počkáte

V naší mládím posedlé kultuře by člověk čekal, že nejvyšší sebevědomí mají dvacátníci, avšak – překvapivě – není tomu tak. Výzkumníci z univerzity ve švýcarském Bernu zjistili, jaký je v průměru věk, kdy mají lidé sebevědomí na jeho vrcholu – a ten věk zpravidla bývá o pár dekád později.

Studie publikovaná v Psychologic Bulletin analyzovala 191 odborných textů, které zkoumaly celkem 165 tisíc osob, a přišla s objevem, že sebevědomí celý život konstantě stoupá – s výjimkou puberty. Mezi 11. a 15. rokem života sebevědomí přestává růst a stagnuje, ovšem nesnižuje se.

30. 11. 2018VELKÁ GALERIE: Nejlepší vychytávky moderních rodičů

Sebevědomí člověka se tedy v průběhu života zvyšuje a nejvyšší úrovně dosahuje ve věku šedesát let. Mírné snížení pak přichází o deset až dvacet let později.

„Střední věk bývá stabilním životním obdobím, co se týče vztahů i kariéry. V tomto věku lidé zpravidla investují čas a energii do rozvoje sociálních rolí, které už mají,“ řekl spoluautor studie a profesor psychologie Ultrich Orth. „V práci lidé přebírají vedoucí pozice, s partnerem udržují spokojený vztah a svým dětem pomáhají, aby se z nich stali zodpovědní a nezávislí dospělí lidé.“ 

11. 12. 2018Bydlení u Vltavy a golfového hřiště táhne. V Praze vyrůstá nová čtvrť Zahálka

Ovšem jak dále stárneme, naše sociální role se mění a v důsledku toho sebevědomí přirozeně o něco klesne. „K vyššímu věku patří ztráta sociálních rolí jako důsledek důchodu. Prázdné ,hnízdo’ a eventuálně i úmrtí partnera mohou sebevědomí negativně ovlivnit,“ říká dr. Orth. „Stárnutí dále vede k negativní změnám v dalších oblastech, jako je sociálně-ekonomický status, zdraví a kognitivní funkce.“

I když snížené sebevědomí ve stáří může znít děsivě, je třeba si pamatovat, že dojde pouze k malému snížení. Dr. Orth věří, že většina lidí si zachová poměrně vysokou sebedůvěru až do svých devadesáti let i déle.

Zdroj: Reader's Digest, Unsplash
Hynek Toman

Autor

Hynek Toman

Estét tíhnoucí k perfekcionismu, i pankáč, který je pro každou špatnost. Milovník ostrého jídla. V minulém životě byl Marilyn Monroe.

E-shop