5 látek, na kterých si naše tělo buduje největší závislost

6. 12. 2018 18:35 Co se děje
5 látek, na kterých si naše tělo buduje největší závislost

Ne všechny drogy jsou až tak škodlivé. Například nejrozšířenější psychoaktivní látkou je kofein, ten však není až tak velkým nebezpečím pro lidské zdraví, jako je tomu u jiných látek.

Aby lidé měli představu o nejnebezpečnějších látkách, které na světě existují, tým psychiatrů, chemiků a farmakologů z britské Královské univerzity zkoumal a ohodnotil několik látek na základě tří faktorů. Své poznatky pak tito specialisté publikovali v britském lékařském magazínu The Lancet.

21. 11. 2018Kde si vyberete trendy a stylové oblečení, ať už máte velikost XXS nebo XXL?

Na jakých látkách si naše tělo buduje největší závislost?

Vědci se zaměřili na tři typy účinků jednotlivých látek, aby zjistili, jak moc jsou nebezpečné. Látky tedy hodnotili podle tří faktorů a poté uspořádali od nejvíce až po ty nejméně nebezpečné.

Faktory, dle kterých byly látky hodnoceny:

A. Psychická závislost, potěšení a euforie, kterou uživatel po konzumaci prožívá.

B. Pocit, který uživatel zažívá při nepřítomnosti látky. Abstinenční příznaky.

C. Fyzická závislost – bolesti hlavy a další fyzické příznaky, kterými uživatel trpí bez přítomnosti látky.

Pořadí nejnávykovějších látek:

1. Heroin

Tato droga se umístila na prvním místě tohoto žebříčku. Získala totiž úplně nejvíc bodů v rámci všech tří faktorů, na které se vědci zaměřili.

2. Kokain

Kokain je na tom v podstatě velmi podobně jako heroin. Nicméně byla u něj prokázána o něco menší psychologická závislost a téměř poloviční fyzická závislost.

3. Nikotin

Pokud jde o psychologickou návykovost, nikotin je na tom téměř stejně jako kokain. Nicméně fyzicky je návykový o dost méně.

4. 12. 2018Prahu před Vánoci čeká rekordní nápor turistů. Odkud nejčastěji přijíždějí a čím je Praha láká?

4. Barbituráty

Barbituráty (sekobarbital, pentobarbital, amobarbital, fenobarbital) jsou látky, které mají vysoký tlumící účinek na centrální nervovou soustavu. Dříve se využívaly jako léky na spaní a úzkost. Mají však spoustu vedlejších účinků a jsou opravdu velmi návykové. Jejich užití může často vést až k předávkování. I dnes je občas lidé využívají k sebevraždám.

5. Alkohol

Alkohol je považován za méně psychologicky návykový, a to i v porovnání s kouřením (nikotinem). Co se fyzické závislosti týče, tak jsou na tom alkohol a nikotin hodně podobně. Problém je v tom, že lidé jejich užívání většinou často kombinují.
Zdroj: The Lancet; Foto: Shutterstock
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop