Je pití piva opravdu zdravé? V čem nám tento nápoj může pomáhat?

6. 12. 2018 17:00 Co se děje
Je pití piva opravdu zdravé? V čem nám tento nápoj může pomáhat?

Často můžeme z různých stran slyšet, jak je pivo nezdravé a nebezpečné. Může však pivo mít také nějaké prospěšné účinky na náš organismus? Samozřejmě! A není jich zrovna málo.

Průměrný Čech za rok vypije 138 litrů piva a dle statistik se zvedá také trend pití piva doma (namísto chození do hospody), a to především v souvislosti se zvyšováním cen. Pokud však z piva chcete vytěžit maximální pozitivní zdravotní účinky, musíte jej pít s mírou.

28. 12. 2018Čas vánoční, čas infarktů. Rozhodně to není jen kvůli přejídání

Pokud si správnou míru udržíte, můžete se těšit na pozitivní účinky v podobě snižování stresu, úzkosti, ale třeba také zvýšení sebevědomí a zlepšení nálady. Kromě toho je v pivu obsaženo také spousta živin, jako jsou bílkoviny, vitamíny, fosfor, hořčík, železo či niacin. Jak konkrétně může pivo pomáhat? 

Nápoj plný antioxidantů

Pokud se nemůžete rozhodnout mezi vínem a pivem, určitě bude lepší, když zvolíte pivo. Obsahuje totiž daleko více bílkovin a vitamínu B. Ječmen a chmel, které se k výrobě piva používají, obsahují také spoustu flavonoidů, což jsou látky, které mají antioxidační účinky.

Vyhnete se diabetu

Pár piv týdně vás dokonce může ochránit před diabetem. V odborném magazínu Evropské asociace pro studium diabetu bylo prohlášeno, že u lidí, kteří si dali pivo třikrát až šestkrát týdně, bylo o 21 procent menší riziko vzniku cukrovky.

Pevnější kosti

Jako malým vám pravděpodobně říkali: „Pij mléko a budeš mít silné kosti!“ Nicméně příliš mnoho mléka může vašim kostem spíše uškodit. Není se ale čeho bát. Namísto sklenice mléka se snažte hojení svého zlomeného malíčku podpořit pivem. Díky látkám, které jsou v pivu obsaženy, se totiž zvyšuje hustota kostí a tím pádem i jejich pevnost.

Prospěšné pro srdce

Menší množství piva může být prospěšné také pro vaše srdce. Ve studii univerzity Emory (USA) bylo zjištěno, že lidé, kteří vypili minimálně 1,5 piva denně, měli až o 50 procent menší riziko výskytu kardiovaskulárních chorob. Pivo má dokonce i protizánětlivé účinky, které taktéž snižují riziko onemocnění srdce.

20. 12. 2018Čeká nás konec peněz v podobě hotovosti? Odborníci jsou rozděleni na dva tábory

Nastartujte mozek

Pivo je prospěšné také pro náš mozek. Za použití magnetické resonance bylo vědci z Bostonu zjištěno, že „drobní pijáci“ (1–6 piv týdně) a „mírní pijáci“ (maximálně 14 piv týdně) mají menší výskyt mrtvic než abstinenti. Pivo a alkohol totiž předcházejí vzniku krevních sraženin. S tím souvisí také předchozí odstavec a prospěch piva pro kardiovaskulární systém.

Takže vzhůru na jedno chlazené! Tedy dvě. Tedy… však vy to znáte!

Zdroj: Foto: Shutterstock
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop