GALERIE: Neuvěřitelná proměna největšího města Sýrie během syrské občanské války

6. 12. 2018 14:00 Co se děje
GALERIE: Neuvěřitelná proměna největšího města Sýrie během syrské občanské války

Občanská válka v Sýrii trvá již od 15. března roku 2011. Je to tedy více než 7 let a celkově je to také více než trvání druhé světové války. Mírový konec je však prozatím stále v nedohlednu.

I když se jedná o vnitřní ozbrojený konflikt v Sýrii, mnozí tuto válku nazývají „syrskou světovou válkou“, jelikož se v ní angažuje spousta velkých světových velmocí jako Rusko, Čína, USA, Francie, ale i Německo. Celý konflikt začal demonstracemi, které se rozvinuly do povstání části obyvatel a později přerostl až v občanskou válku. V rámci této války se země roztříštila na mnoho různých oblastí, které začaly ovládat různé strany a vznikl velmi nepřehledný a komplikovaný konflikt.

3. 12. 2018GALERIE: Jak vypadají muži na nákupech?

Nepochybně se jedná o jeden z nejkrvavějších konfliktů současnosti, který sebou přináší také šokující statistiky. Válka si vyžádala už téměř půl milionu obětí a dalších 1,5 milionu lidí bylo zraněno. Statisíce lidí je stále vězněno a desítky tisíc pohřešováno.

Mnozí obyvatelé samozřejmě museli opustit své domovy a jen vnitřně bylo vysídleno až 6,5 milionu lidí. Další 3 miliony lidí uprchli do sousedních zemí, a to nejvíce do Libanonu, Turecka, Jordánska a Iráku.

Nenávratně se proměnilo také celé prostředí Sýrie. Ještě před rokem 2011 se Sýrie pyšnila nádhernými městy se zajímavou architekturou a vzácnými památkami. Dnes však na mnohých místech zůstávají jen trosky a zaprášené ulice.

13. 12. 2018Darujte štěstí a radost, darujte vlasy. V rámci projektu #HAIR2POWER může pomáhat skutečně každý

Jedním z nejvíce postižených měst je (dnes už bývalé) největší město Sýrie – Aleppo. Jeho historické centrum bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a jedná se o jedno z nejstarších měst na světě. Právě zde se konala jedna z největších bitev v rámci syrské občanské války – Bitva o Aleppo.

Existuje několik obrázků z Aleppa, které porovnávají, jak město vypadalo před rokem 2011 a jak vypadá nyní. Na nich lze vidět, jak moc je občanská válka v Sýrii krutá. I když válka stále u konce není a zatím ani moc nevypadá, že by v dohledné době skončit mohla, opravit tohle město bude skutečně běh na dlouhou trať.

Zdroj: Foto: Restaurant Olympia
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop