Pravý důvod, proč se váš pes honí za svým ocasem

Psi mají plno zvláštních manýrů, mezi kterými obzvlášť vyniká točení se pořád dokola za vlastním ocasem.

Autor: Hynek Toman / Zdroj: Reader's Digest, Unsplash / 6. 12. 2018

Psi mají plno zvláštních manýrů, mezi kterými obzvlášť vyniká točení se dokola za vlastním ocasem. Lidem se to může zdát jako hodně divná aktivita, ale točení se za ocasem je pro psy prostě způsob, jak „upustit páru“. A příčiny tohoto chování mohou být dvě: psi se buďto nudí, anebo jsou vystresovaní, říká Russel Harstein, odborník na psy a jejich chování.

17. 4. 2019Perfektní zvuk, ergonomii a skvělý design, to vše nabízí výrobky značky Yenkee

Jestliže pes nemá nic (nebo nikoho) na hraní, potřebuje se nějak zabavit – například točením za svým ocasem. V jiném případě toto chování může být varovným signálem, že pes trpí úzkostí nebo je ve stresu. „Tyto druhy chování jsou podobné, jako když si člověk například trhá vlasy nebo si klepe nohou,“ tvrdí Harstein.

Dalším důvodem pro honění se za svým ocasem může být i fakt, že když s tímto chováním psi jako malá štěňata začnou, jejich majitelům situace přijde legrační a smějíse. Pes se tak naučí, že si tímto chováním získá pozornost.

22. 4. 2019ROZHOVOR: „Piercingy jsem se učila dělat na sobě,“ říká profi piercerka Mirka X Mythra

Toto chování je u psů normální – pokud se děje tu a tam. Dejte si však pozor na to, pokud se pes za ocasem točí každý den anebo pokud to vypadá, že se z toho stala psova posedlost. Ujistěte se, že jeho základní potřeby, jako pohyb a dostatek společnosti, jsou splněny.

Můžete navštívit i zvěrolékaře – pokud se váš pes začal zničehonic často točit za ocasem, může to být reakce na nějaký zdravotní problém, jako je třeba epilepsie nebo tasemnice. Čím dříve necháte psa zkontrolovat, tím lépe. „Lidé si často říkají, že když počkají, třeba se to vyřeší samo – ale zpravidla se situace čekáním jen zhorší a zlozvyky se akorát více zakoření.“ S trochou léčby a nějakým tím tréningem bude váš pes mnohem šťastnější!