Po pivní józe se zrodil nový hit – jóga s kozou. Co je na ní tak skvělého?

5. 12. 2018 08:00 Co se děje
Po pivní józe se zrodil nový hit – jóga s kozou. Co je na ní tak skvělého?

Jóga aktuálně patří mezi velmi populární druhy cvičení. Není proto žádný div, že kromě té „obyčejné“ již vznikl také nespočet rozličných „jógových variací“. Protigravitační jóga, heat jóga, mnozí pivaři propadli pivní józe a své místo na trhu si našla i smíchová jóga. Nejnovějším hitem v jógovém světě však je jóga s kozou…

Kurzy kozí jógy, jejichž vznik je připisován americkému Oregonu, se ve světě objevují již poslední dva roky, postupně si tento typ speciálního cvičení našel také fanoušky v řadách celebrit. S kozou si již v rámci zábavného pořadu zacvičila např. i Khloe Kardashian, která však v závěru přiznala, že důvod spojení cvičení se zvířaty jí poněkud uniká. A jaký je tedy princip? Zatímco vy děláte psí hřbet, na vašem vlastním hřbetě stojí koza. Živá koza.

22. 11. 2018Proměňte váš domov v hudební síň díky systému Bang & Olufsen a užívejte si oblíbenou hudbu na každém kroku

Podle Donny McCheyne, která vyučuje kurzy kozí jógy v britském Devonu, je kouzlo tohoto cvičení zejména v uklidňující schopnosti zvířat směrem k lidem. Vedle toho McCheyne také dodává, že právě zapojení zvířat je zdrojem skvělé zábavy, čímž se lidé zároveň skutečně odreagují. „Účastníci kurzu se spojí se zvířaty, což jim pomůže s uvolněním kortizolu v těle a zvýšením hladiny hormonu štěstí v těle,“ tvrdí instruktorka. Za skvělé dobrodružství považuje kozí jógu i Caroly Cowan, která vede lekce v Londýně. „Musíte se naučit ovládat své tělo mnohem lépe – máte totiž živé stvoření na zádech. Kromě toho se rozhodně od srdce zasmějete,“ popisuje.

Ne každý je však novým trendem úplně nadšen. „Nejde o cvičení a ani nemůže být řeč o přínosech pro mentální zdraví. Je to prostě jen o médiích, které téma zaujme a generují tak zisk. Ok, ohnu se a mám na zádech kozu. A co dál? Těžko se najde někdo, kdo tohle bude chtít dělat pravidelně dvakrát týdně,“ uvedla Sara Teiger, která vede kurzy tradiční jógy.

21. 11. 2018Jak asi dopadne Hra o trůny? Přečtěte si tři teorie, na kterých se shodne většina fanoušků

A pravdou je, že jelikož podstatou jógy je soustředění se, vysoká koncentrace a uvolnění, jen stěží těchto stavů člověk dosáhne, když kolem něj budou skotačit kozy. Nemluvě o riziku zranění – jak cvičících, tak příp. i koz. Bez ohledu na to však kozí jóga skutečně plní účty uživatelů na sociálních sítích i média. Jednoduše řečeno – ačkoliv pravděpodobně člověk opravdu nebude chtít opakovaně balancovat s kozou na zádech, minimálně jako pořádný zážitek jistě kozí jóga mnohé zájemce/kyně přiláká.

I když nezřídka trendům z USA poměrně dlouho trvá, než si najdou do Čech cestu, jóga s kozami už na český trh pronikla, zejména v teplejších měsících ji instruktoři vyučovali na různých českých farmách. Nyní, ruku v ruce s ochlazením, však u nás opět narůstá zájem spíše o jógu s pivem. To místo na zádech můžete klidně držet v ruce a po lekci jej navíc můžete vypít…

Zdroj: theguardian.com, people.com
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop