Máte rádi svoji práci a chcete si ji udržet? Tyhle tři tipy vám zaručí skvělou kariéru!

5. 12. 2018 14:00 Co se děje
Máte rádi svoji práci a chcete si ji udržet? Tyhle tři tipy vám zaručí skvělou kariéru!

Dnes je prý v módě nikde se nevázat, vyzkoušet toho co nejvíc a hlavně se bavit. Řeč není ale jen o milostném životě, ta samá pravidla se dají aplikovat i pro zaměstnání. Ale stejně jako někdy prostě narazíte na toho pravého či pravou, tak je možné, že si najdete i pracovní pozici a kolektiv, které vám vyhovují ve všech směrech. Nastává ale zapeklitá otázka. Jak si takové místo udržet?

11. 12. 2018Tato japonská kavárna díky robotům zaměstnává ochrnuté lidi jako číšníky

Mějte oči otevřené a pozorujte, jak to na pracovišti funguje

V každé firmě funguje trochu jiná štábní kultura. Někde je kolektiv jedna velká rodina, jinde jsou vztahy čistě profesionální. Někde je normální zmizet půl hodiny před oficiálním padla, jinde se čeká, že některé dny budete na pracovišti i do noci, pokud je to potřeba. Takových odlišností jsou tisíce. Proto je dobré, pokud jste nováčky, hned od kolegů nenápadně vyzvědět co a jak.

Ale ne všechno se dozvíte ústně. To, že šéf je pes na překlepy v e-mailové komunikaci, že personalistka nenávidí ty, kteří vypijí všechno kafe z erární konvice a neuvaří nové, nebo to, že za akademickou čtvrthodinku zpoždění vám nikdo hlavu neutrhne, ale běda, když třeba přijdete s kocovinou, to si musíte zjistit sami. Pokud chce být člověk úspěšný, musí být zejména dobrým psychologem a pozorovatelem a zjistit, co na lidi okolo něj funguje nejlépe.

Buďte ochotní se učit

Žádný učený z nebe nespadl a zejména ze začátku na novém pracovišti každý trochu zmatkuje. Za to vám nikdo hlavu trhat nebude. Ale je hloupé opakovat ty samé chyby dokola a odmítat se z nich ponaučit. Tak akorát ukážete, že jste na hranici svých schopností. Pokud pracujete manuálně, portál Vice radí: „Nikdo nemá rád hazardéry. Bezpečnost především!“ Samozřejmě, společnostem, kde se na bezpečnost práce vůbec nedbá, je lepší vyhnout se obloukem, ale nebuďte zpohodlnělí a nezodpovědní.

Tohle pravidlo jde ruku v ruce s prvním. Vyplatí se mít oči otevřené. Sludujte, co se u vás děje nového, a pokud se to týká i výplně vaší práce, zkuste si o tom získat co nejvíce informací. Jinak skončíte jako státní úředníci, co dodnes píší na stroji.

19. 11. 2018Soutěž mladých designérů Master of Crystal má svého vítěze!

Snažte se být nepostradatelní

Ať už děláte v partě zedníků nebo kreativců, je dobré dávat vědět, že se na vás vždy dá spolehnout. Nemusíte se nutně za každou cenu cpát dopředu, nebo podlézat šéfovi. Stačí práci odvádět kvalitně, nebát se úkolů, do kterých se ostatním nechce, a projevovat i vlastní nápady a iniciativu. „Podívejte se, co ve vašem týmu chybí, a zkuste být tím, který tuhle díru zalepí. Takový pracovník se šéfovi těžko vyhazuje, i když třeba přijde čas úspor,“ radí Erica Diamond, motivační koučka a autorka blogu Women on Fences.

Pokud jste opravdu potřebným a spolehlivým členem týmu, neseďte v koutě. Jestli jste se opravdu osvědčili, můžete si být jistí, že vaše postavení je silné, a navíc jste v té nejlepší pozici říct si o vyšší mzdu.

Zdroj: Vice
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop