Bílý městský vegan na kole svět nespasí. Tyhle země produkují nejvíce emisí a odpadu!

4. 12. 2018 17:00 Co se děje
Bílý městský vegan na kole svět nespasí. Tyhle země produkují nejvíce emisí a odpadu!

Přírodních zdrojů ubývá a ekologové oprávněně bijí na poplach, že současná úroveň spotřeby je neudržitelná. I když má mnoho zemí západního světa máslo na hlavě, problémy s obřími emisemi či vyprodukovaným odpadem se netýkají zdaleka jen jich. Podívali jsme se proto, které státy nejvíce škodí životnímu prostředí.

19. 11. 2018Judd Law kritizuje svou roli Albuse Brumbála v novém pokračování Fantastických zvířat: „Děti potřebují gay hrdiny,“ tvrdí

I když by ze současného zpravodajství člověk snadno získal dojem, že největším problémem pro naši planetu jsou evropští milovníci hovězího či američtí milovníci aut, statistikám o emisích a odpadu většinou vládne Čína. Ta je podle serveru Rentar zodpovědná za 27 % z celkových uhlíkových emisí, navíc spotřebovává necelou polovinu, tedy 49 %, celkové produkce uhlí. Další smutné prvenství patří Číňanům i jakožto nejhorším znečišťovatelům oceánu. Prakticky jediné, za co je možné Čínu pochválit, je fakt, že se jedná o zemi, kde se příliš neplýtvá potravinami.

Na druhém místě jsou pak Spojené státy. Zde se spotřebuje nejvíce benzínu na světě celkově i v přepočtu na jednotlivce, ve vytvořených emisích země drží druhé místo. Na druhém místě jsou Američané i v množství zbytečně vyhozených potravin, v tomto žebříčku je předhánějí pouze Australané.

Nejvíce emisí na obyvatele produkuje Katar

Pokud čísla přepočítáme na jednoho obyvatele, zjistíme další zajímavou věc. V takových žebříčcích figurují evropské země minimálně. Nejhorším producentem odpadu na jednoho člověka je Kuvajt, kde jeden průměrný Kuvajťan denně vyprodukuje necelých 6 kilogramů odpadu, druhá je Antigua a Barbuda s 5,5 kilogramy a třetí Svatý Kryštof a Nevis s 5,45 kilogramy odpadu.

2. 12. 2018Platíme za kvalitu, nebo za značku? Podívejte se, jak se výrobci levné obuvi podařilo nachytat influencery!

Podívejme se na emise na jednoho obyvatele. Tentokrát vede Katar. S 35,73 tunami emisí oxidu uhličitého produkuje tato blízkovýchodní země šestkrát víc emisí na jednoho obyvatele než Velká Británie. Na druhém místě je pak nenápadný antilský ostrov Curacao, o zdejší emise se stará zejména zdejší ropná rafinérie. Teprve na třetím místě najdete evropskou zemi, ovšem takovou, jako byste asi nečekali. Je to Lotyšsko, jehož ekonomika je už od dob Sovětského svazu závislá na těžkém průmyslu a stále se zde nedaří omezit jeho dopad.

Nenechejte se ale statistikou zmást. To, že jinde se se zdroji zachází daleko hůře a se znečištěním se nic nedělá, neznamená, že byste měli rezignovat na jakoukoliv snahu chovat se ekologicky. Na druhou stranu je však nutné, aby bylo řešení globální. Hrstka bílých městských veganů na kole svět nespasí.

Zdroj: Rentar, Statista, Investopedia, WHO
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop