Aktuálním hitem je „neprůstřelná“ káva, po které se hubne a lépe soustředí. Stačí přidat jednu ingredienci, kterou máme všichni doma

Dřív bylo docela jednoduché pamatovat si, jak kdo má rád kafe. Bylo to v podstatě buď černá, nebo s mlékem či smetanou. V dnešní době různých kuchařských show,…

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: FOTO: Flickr, Instagram / 3. 12. 2018

Dřív bylo docela jednoduché pamatovat si, jak kdo má rád kafe. V nabídce byla buď černá, nebo s mlékem či smetanou. V dnešní době různých kuchařských show, food blogů a kavárenských franšíz už je ale půlka káv zelená, je v nich sirup z javoru nebo nějaký ondatří oliz z dovozu a na hladině musí plavat srdíčko, vláček nebo jednorožec ze skořice. Zajímavý způsob úpravy kávy doma ale propaguje multimilionář a „biohacker“ Dave Asprey. Říká jí „neprůstřelná káva“. A v technologické mekce Silicon Walley se z tohoto nápoje už před časem stal velký hit.

30. 1. 2019Po teleshoppingu přichází telepsychiatrie. Podle odhadů lékařů bude znamenat revoluci v medicíně

Celý trik spočívá v tom, že si do ranní kávy dáte jednu až dvě lžičky másla. Spíše tedy jednu, protože s tuky bychom to neměli hnát na hranu a hladina cholesterolu je také faktor. Proč byste si do kávy máslo měli přidat? Má v sobě ty hodné a potřebné tuky, dodá vám energii a také vám pomůže výrazně omezit pocit hladu a nakopne vaše spalování.

Mělo by ovšem jít jednak o kvalitní kávu a pak hlavně o kvalitní bio máslo od krav, které se pásly na trávě. Kávu s máslem připravíte v mixéru, čímž nápoj získá velmi krémovou konzistenci, aniž byste museli přidávat cukr a mléko. Kromě pocitu sytosti, energie a lepšího soustředění získáte vitamin K a prý daný postup umí i tlumit špatné reakce na kávu u některých lidí, tedy pocit neklidu či špatnou reakci žaludku na kyselost kávy.

3. 2. 2019Trendy v gastronomii pro rok 2019: Jednoduchost a ekologie až v první řadě

Nápoj je inspirován tibetským čajem s jačím máslem, který mimo jiné používají horolezci pro doplnění energie a zvýšení koncentrace. S ohledem na to, že zřejmě nevíte, kde se kráva, která je autorkou vašeho másla, pásla nebo co prožila, než našla neradostné vyústění svého osudu na jatkách, lze opravdu ke konzumaci doporučit alespoň produkty bio, tedy ty z ekologického zemědělství.

Další alternativou je dát si místo másla jako tuk do ranní kávy MCT olej, což je produkt používaný sportovci, který by vám měl pomoci k podpoře spalování a dobrému fungování organismu. Tento nápoj vám ovšem energii dodá, je tedy potřeba ji zase vydat, tedy se hýbat a něco v životě také dělat.

Teorie Davea Aspreyho jsou ale kontroverzní a hubnutí postavené na větším příjmu tuků jakbysmet. A celkově lze kvůli vašemu zdraví i pohodě hospodářských zvířat doporučit konzumovat spíše tuky rostlinné.