Vynálezy slavných osobností: Víte, na co drží patent Prince nebo Abraham Lincoln?

30. 11. 2018 14:00 Co se děje
Vynálezy slavných osobností: Víte, na co drží patent Prince nebo Abraham Lincoln?

Patenty nedrží jen důstojní páni vědci nebo nejrůznější designéři. Drží je i spousta známých osobností, a to i v oblastech, kde byste to vůbec nečekali. Pojďte se podívat na ty nejzajímavější.

5. 12. 2018Vyhrát Superstar nemusí být žádné terno! Na některé z vítězů jste už jistě dávno zapomněli

Asi nikoho nepřekvapí, že Albert Einstein držel spoustu patentů. Kromě jiného navrhl vlastní vylepšenou ledničku, kompas či naslouchátko, ale také drží patent na jeden speciální střih pohodlné pánské vesty. Slavný filosof a spisovatel Kurt Vonnegut zase rád dýmal z fajfky, ale zlobilo ho, že ta jeho se stále ucpává. Proto vymyslel nový druh dýmky, který se snadno čistí, i když je dýmka právě nacpaná tabákem.

Nesmíme zapomenout ani na dámy. Slavná hollywoodská krasavice Heddy Lamarr, kterou si možná pamatujete jako tu dámu, která se svlékla ve filmu Gustava Machatého Extáse, položila základ modernímu šifrování. Za války ji napadlo že frekvence vysílaného signálu u dálkového řízení torpéd, na kterém pracoval její tehdejší manžel, by se mohla nepravidelně měnit. Její systém přenosu signálu je dodnes používán u mobilních telefonů a satelitní televize.

Svůj patent držel i idol mnoha generací nejen LGBT diváků Marlon Brando. Celý život byl nadšeným bubeníkem, ke konci života si pak nechal patentovat zařízení s motorkem pro jednodušší ladění jednotlivých bubínků.

28. 11. 2018Maďarský festival Sziget ohlásil první účinkující pro nadcházející ročník. Těšit se můžete třeba na Foo Fighters či Florence & The Machine

Slavných vynálezců je ovšem daleko víc. Podívejte se s námi do naší galerie.

Zdroj: Mental Floss, Ranker
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop