Jak přeměnit stres v úspěch? Vyzkoušejte tyto tři kroky

30. 11. 2018 18:00 Co se děje
Jak přeměnit stres v úspěch? Vyzkoušejte tyto tři kroky

Neexistuje snad žádný člověk, který by si liboval ve stresu. Nicméně lidé, kteří se naučí stres zvládat, jsou také lepší ve zvládání výzev a jsou schopni vyhnout se celkovému vyhoření.

Je nutné brát v potaz, že stres se netýká pouze negativních situací. Existuje i tzv. eustres, tedy „pozitivní stres“, což je zátěž, která se objevuje v souvislosti s pozitivními zážitky, kterými může být třeba svatba, ale také povýšení v práci či narození dítěte. Stres je zkrátka přirozenou součástí našich životů. Pokud od něj budeme utíkat, nelze se z něj poučit. Pokud však stres přijmeme jako výzvu, vyjdeme z této zkušenosti silnější a připravenější řešit jakékoliv horší výzvy v budoucnu.

10. 12. 2018Jaký byl ve skutečnosti první zážitek s LSD? Zápisky chemika Alberta Hofmana ukazují, že to rozhodně nebyla jízda pohádkovou krajinou!

Existuje vždy možnost, jak se vyhnout stavu vyhoření a zůstat produktivní, ale k tomu je třeba nejprve změnit vlastní představu o tom, jak stres funguje. Malý stres může motivovat někoho k tomu, aby čelil výzvám a pracoval lépe na dosažení důležitých cílů. Příliš mnoho stresu však mění pozitivní motivaci na negativní reakce. Ve skutečnosti může nadměrný stres způsobit nemoci, negativně ovlivnit vztahy a taktéž omezit produktivitu.

Stres jako motivační nástroj

Jak tedy přeměnit stres v účinnou zbraň?

1. Identifikujte stresové faktory

Několik vědeckých výzkumů potvrdilo, že pokud si opravdu přiznáte, že jste ve stresu a nebudete to nijak zatajovat, můžete svůj mozek dostat ze stavu paniky do proaktivního stavu. Stres nezmizí úplně sám. Spíše než se před ním skrývat, identifikujte ho a postavte se mu čelem. Když se dozvíte nějakou špatnou zprávu, nenechte z ní vzniknout šedý mrak, který vás bude pronásledovat celý den. Pokud budete reakci odkládat, může být pak těžší stresu odolávat. Udělejte si chvilku a zvažte svou reakci.

2. Rozdělte stres na menší kousky

Velké problémy způsobují velký stres. Zkuste tedy problémy rozdělit na menší kousky a s těmi se pak zkoušejte vypořádat. Určitě vám to půjde daleko lépe než bojovat s jedním velkým problémem.

23. 11. 2018Samořízené vozy v budoucnosti neovlivní jen svět dopravy, ale překvapivě i lidskou sexualitu

3. Přeměňte „nejasný stres“ na konkrétní fakta

Máte z něčeho opravdu velký strach? Může to být nějaká soutěž, test ve škole, pracovní výzva, ale také cokoliv dalšího. Zkuste se nad svou obavou zamyslet a přeměňte ji na konkrétní fakta, respektive kroky, které je potřeba udělat pro to, abyste všechno lehce zvládli. Důležité je také na všem hledat něco pozitivního. Sedněte si a začněte přemýšlet s tužkou v ruce. Vytvořte plán a svůj stres přeměňte na cestu k úspěchu.
Zdroj: Success, Shutterstock
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop