Chladné čtení a Forerův efekt: Metody, díky kterým dokážou věštci předpovědět vaši budoucnost. A zvládnete to i vy sami

27. 11. 2018 15:00 Co se děje
Chladné čtení a Forerův efekt: Metody, díky kterým dokážou věštci předpovědět vaši budoucnost. A zvládnete to i vy sami

„Potkáte záhadného cizince, velkou lásku a přijdete k větší sumě peněz. Musíte ale vytrvat.“ Byli jste někdy v těžkých chvílích v pokušení zajít si k paní s křišťálovou koulí a zeptat se, kdy vašeho šéfa konečně rozdupe růžový slon? Možná jste také od blízkých slyšeli, že jim někdo z ruky, lógru, nohy, koule nebo kosočtverce vyvěštil budoucnost a všechno se splnilo, a uvažovali jste, jak je to možné.

Dnes ponecháme stranou úvahy, jestli je náš život predestinován a jestli někteří opravdu mají schopnost nahlédnout otisk osudu dříve, než se vyplní zatuhlou tekutinou času. Podíváme se na to, jak věda analyzovala chování různých věštců, vykladačů a tvůrců horoskopů, a zjistila, díky kterým konkrétním metodám to může více méně fungovat. A to i když dotčený podnikavec není ve spojení s jinou dimenzí, ale prostě se mu jen nechce každé pondělí k pásu nebo do kanceláře.

20. 11. 2018Ani muži by neměli podceňovat problémy s prsy. Co všechno může způsobovat bolest bradavek?

Tato metoda se nazývá chladné čtení a sestává ze souboru technik, které věštec využívá. Základem je sebevědomé chování vykladače, který musí působit jako dobrý posluchač a zároveň záhadný tvor, který ví více, než vám odhaluje. Věštci vycházejí z toho, že k nim asi nepřicházíte proto, že všechno ve vašem životě šlape jako dobře namazaný stroj a zrovna se vracíte z olympiády se zlatou plackou. Typických neladových situací, rozestavění osobního života a otázek, na které chtějí lidé znát odpovědi, je také omezený počet. Věštec tuší, že vás ani něco trápí. Následně vám co nejméně nápadně klade dotazy, pečlivě naslouchá tomu, co říkáte, i vaší řeči těla, a pak přeformulovává informace, které takto získal, do různých rozborů a předpovědí. A jistě sem tam prostě tipuje, podle toho, jak na něj působíte, co máte na sobě, jak jste přišli… Roli také hraje vytváření mystického až dramatického a osudového prostředí.

11. 11. 2018Proč (ne)podržet ženě dveře aneb Mnoho povyku pro nic

Věštec se vám bude snažit říci to, co vytuší, že chcete slyšet, a nezapomene vám občas zalichotit. Tvůrci horoskopů, různí věštci i média vycházejí z toho, že je více toho, co mají lidé společné, než toho, co je u jednotlivců specifické. Proto věštec použije obecné popisy, ve kterých se ale jednotlivec ochotně najde. Tento psychologický fenomén se nazývá Forerův efekt.

Americký psycholog Bertram Forer podnikl s vlastními studenty studii, která tento psychologický pochod přesně ukázala. Studentům dal vyplnit test osobnosti a sdělil jim, že na základě výsledků jim vypracuje přesný posudek jejich osobnosti. Tento posudek pak měli studenti hodnotit co do míry, v jaké se Forer trefil. Realitou ale bylo, že všichni dostali zcela stejný, předem připravený a na dotazníku nezávislý posudek, který byl dokonce poskládaný z náhodně vybraných kusů horoskopů. Kvalitu posudku a míru, jakou odpovídá specificky jejich osobnosti, měli studenti hodnotit na stupnici od jedné do pěti. A světe div se: Průměrné hodnocení bylo přes čtyři. Většina lidí dokonce posudek hodnotila jako zcela přesný.

Najít vysvětlení je celkem obtížné. Forer sám za tím viděl především důvěřivost. Za mnohým stojí naše ochota ztotožnit se s čímkoli pozitivním, co je o nás řečeno, roli hrají i naše přání, skryté bolesti a pocity marnosti i reálná vzájemná podobnost nás lidí, byť si zoufale přejeme věřit ve svou jedinečnost. Paradoxně hodnocení kvality posudků v citovaném experimentu prospělo právě to, že byly označeny za posudky unikátní, přesně na míru pro tu kterou osobu. Prostě rádi o sobě posloucháme a čteme celkem cokoli a jsme potom velmi ochotni se ve sděleném najít.

Zdroj: FOTO: Instagram
Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop