Některé pověry mají tuhý kořínek! Co myslíte, vyhynou během pár generací blonďáci a zrzci?

24. 11. 2018 10:00 Co se děje
Některé pověry mají tuhý kořínek! Co myslíte, vyhynou během pár generací blonďáci a zrzci?

Některé pověry a městské legendy jsou poměrně nové, jiné jsou s námi už staletí. Možná jste někdy zaslechli zprávy o tom, že během pár generací vyhynou zrzaví lidé, případně že podobný osud čeká během pár let i blonďáky. Co myslíte, co je na tom pravdy?

7. 12. 2018ROZHOVOR: Drag queen Hayley The Strange o tom, co znamená drag a jak se liší od travesti umělkyň

Prý za to může genetika. A geny odpovědné za zrzavé či blond vlasy nepatří k dominantním, takže potomek blonďáka či zrzavého s tmavovlasým bude prý vždy tmavovlasý. Podobné zprávy se v minulosti objevily i na takových serverech, jako je třeba BBC News. Prý tohle zjištění potvrzovala i studie Světové zdravotnické organizace.

Kdepak, takhle geny nefungují. Zjednodušeně řečeno, je sice pravděpodobné, že potomek zrzavého a tmavovlasého rodiče bude mít tmavé vlasy, stále mu však zůstane dědičná genetická výbava. A tak se pak snadno může stát, že se v rodině narodí i další zrzek, ale klidně až za několik generací.

Tenhle hoax má mimochodem zajímavou historii. BBC ve své době naletěla velmi dobře zpracovanému PR článku výrobce barev na vlasy, ale tahle pověra rozhodně nevznikla v hlavách škodolibého PR týmu.

Podobný článek už se objevil v novinách třeba v roce 1961. Bulvární plátek Weekly World News tehdy varoval, že blonďatí a zrzaví vyhynou během příštích sto padesáti let. WWN byl ovšem plátek dobře známý tím, že redaktoři si většinu obsahu vymýšleli a na jeho titulní stránce se pravidelně objevovaly zprávy o tom, že ten či onen vysoce postavený politik je ve skutečnosti mimozemšťan.

4. 12. 2018První elektrický vůz automobilky Jaguar nezklamal. I-Pace je opravdu tvrdou konkurencí pro všechny elektromobily

Každopádně pověst o vyhynutí světlovlasých je ještě starší. První zmínku v tisku o tom, že budoucnost bude patřit výhradně tmavovlasým, našel server Snopes v plátku Flag of our Union z roku 1865. Zde si neznámý autor v rámci článku o pařížské módě posteskl nad tím, že podle té nové „ďábelské Darwinovy teorie“ blondýny během pár generací vyhynou a pravé blond kadeře pak budou vyvažovány zlatem. Jeho předpověď se nesplnila, ale pověra o vyhynutí nebohých blonďáků a blondýn začala žít vlastním životem.

Zdroj: Snopes, BBC, Flags of Our Union, RationalWiki
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop