Existuje toxická feminita? Na tom, co je jejím obsahem, se neshodnou ani feministky

Existuje toxická feminita? Na tom, co je jejím obsahem, se neshodnou ani feministky

Toxická maskulinita se teď skloňuje ve všech pádech, bývá označována za příčinu takřka veškerých problémů nejen žen a z původního konceptu a poměrně dobré…
Petr Opršal Petr Opršal Autor
22. 11. 2018

Toxická maskulinita se teď skloňuje ve všech pádech, bývá označována za příčinu takřka veškerých problémů nejen žen. Z původního konceptu a poměrně dobré definice problému tak vzniká bezobsažná floskule, která vzbuzuje mnoho otázek. Jedna se nabízí přímo sama. Existuje i toxická feminita?

<Path> Feminismus zašel příliš daleko, ohrožuje naše mužství a náš úspěch, myslí si generace dospívajících mužůZdroj:

Když se podíváme na problém hlouběji, tak zjistíme, že jediný konsenzus je v tom, že pravděpodobně existuje, otázka však je, co je jejím obsahem. Přeci jen, muži v tom nejsou sami a ani dámy se nerodí se svatozáří.

Podle serveru Psychology Today některé radikální feministky definují toxickou feminitu jako „otrockou mentalitu“ některých žen, které nemají vyšší ambice než založit rodinu, porodit děti a přijmout roli pečovatelky, čímž podle nich podrývají boj za práva a ambice žen. Na druhou stranu – každá žena je svou paní. Proč by tedy mělo být přání stát se matkou méně hodnotné a upřímné než touha být třeba vědkyní, manažerkou nebo sportovkyní?

Autorka Cleo J, která píše pro server Medium zase vidí toxickou feminitu zejména u bílých feministek, které chtějí přetvořit svět k obrazu vlastnímu, přičemž naprosto ignorují zájmy menšinových žen. Jako její prvky typicky vidí pasivní agresivitu, manipulativnost, hraní si na oběť a přesvědčení, že se svět otáčí právě kolem oné toxické ženy.

Začátkem roku také zejména v západním akademickém světě způsobil poprask článek evoluční bioložky Heather Heyning na serveru Quilette o toxické maskulinitě a feminitě. Profesorka v něm psala o svých zkušenostech s muži-sexuálními predátory, ale také o ženách, které zneužívají svou sexualitu k zisku výhodnějšího postavení, a které se případně diví, když jsou konfrontovány s následky svého jednání. Heyning také odmítá hromadnou vinu – muž není automaticky šovinistou, ženská sexualita není automaticky toxická a také varuje před černobílým uvažováním, které problematiku ještě více kalí.

<Path> "Komu se líbí maskulinní ženy" aneb "Ženy s chlapem v těle"Zdroj:

Zajímavý příspěvek do diskuze je také od již zmíněného Media, ovšem tentokrát od autorky Meghan Daum. Ta vypočítává všechny ženské drobné i velké hříchy, které se dají svést na to, že „jsem jen žena“, ať už se jedná o svádění vlastní neomalenosti na menstruaci, neochotu s něčím pomoci, protože „to je přeci práce pro chlapa“, až po emocionální vydírání při rozchodu či strašení muže těhotenstvím. Aby se konečně debata o šovinismu, toxické maskulinitě či #metoo dostala na rozumnou úroveň, je podle ní nutné, aby si ženy přiznaly, že ani ony nejsou výlupkem vší dokonalosti a že toxická feminita existuje. Jen s tím rozdílem, že muži jsou nad ní častěji ochotní mávnout rukou, či svou vzpomínku potlačit, aby nebyli za slabochy. Zvláště debatě o #metoo podle ní ale chybí druhá strana mince, výčet hříchů žen.

Zdroj: PsychologyToday, Quilette, Medium

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop