Připlatili byste si za fair-trade kokain? Výzkumníci sbírají data o zkušenostech uživatelů drog po celém světě

Připlatili byste si za fair-trade kokain? Výzkumníci sbírají data o zkušenostech uživatelů drog po celém světě

Co myslíte, je rychlejší dodávka s pizzou nebo ta s kokainem? Myslíte si, že lidé jsou ochotní si připlatit za fair-tradeové drogy? Právě na tyto, ale i mnoho…
Petr Opršal Petr Opršal Autor
21. 11. 2018

Co myslíte, je rychlejší dodávka s pizzou, nebo ta s kokainem? Myslíte si, že lidé jsou ochotní připlatit si za fair-tradeové drogy? Právě na tyto, ale i mnoho jiných otázek odpovídá každoroční průzkum Global Drug Survey (GDS).

<Path> Od přítelkyně přes alkoholismus až k uvědomění si své orientace. „Všem doporučuji psychologa,“ shrnuje Tomáš své pokrokyZdroj: Tomáš, redakce

Výzkum GDS se pravidelně koná již od roku 2014. Vědci v něm zjišťují zvyklosti a zkušenosti uživatelů drog, od těch běžných a legálních, jako jsou alkohol a cigarety až po ty nejnovější zakázané látky, o kterých většinou ví jen pravidelní návštěvníci techno party. Nejedná se ale o žádnou nudnou a suchou statistiku, každý rok zajímá výzkumníky něco jiného.

Výstup z minulého ročníku dotazníku GDS ukázal, že v mnoha zemích, včetně Česka, bývá dealer kokainu daleko rychlejší než dodávka s pizzou. Nejrychlejší jsou prý ti z Brazílie a Dánska, naopak ti američtí se rozhodně nepřetrhnou, co se týče rychlosti dodávek.

Letos zase výzkumníky kromě jiného zajímá, zda jsou milovíci kokainu ochotní připlatit si za fair-tradeový „sníh“, ale nejen to. Mezi otázkami dotazníku je i například to, jak moc lidé věří svému dealerovi, zda si nechali drogy někde testovat na čistotu, či zda zkoušeli nové substance, jako jsou různé „soli do koupele“ nebo syntetické kanabinoidy.

<Path> „Díky vyvážené drogové politice se infekce HIV mezi injekčními uživateli prakticky nešíří,“ tvrdí odbornice z centra SANANIMZdroj: SANANIM

Dotazník GDS je zcela anonymní a je přeložen do mnoha jazyků, včetně češtiny. Pokud máte zájem zúčastnit se výzkumu a podělit se o své zkušenosti třeba jen s alkoholem, dotazník najdete na tomto odkazu.

Zdroj: Vice, Global Drug Survey

Populární
články

E-Shop