Připlatili byste si za fair-trade kokain? Výzkumníci sbírají data o zkušenostech uživatelů drog po celém světě

21. 11. 2018 17:00 Co se děje
Připlatili byste si za fair-trade kokain? Výzkumníci sbírají data o zkušenostech uživatelů drog po celém světě

Co myslíte, je rychlejší dodávka s pizzou, nebo ta s kokainem? Myslíte si, že lidé jsou ochotní připlatit si za fair-tradeové drogy? Právě na tyto, ale i mnoho jiných otázek odpovídá každoroční průzkum Global Drug Survey (GDS).

16. 11. 2018Co se děje s vaším tělem, když procházíte rozchodem?

Výzkum GDS se pravidelně koná již od roku 2014. Vědci v něm zjišťují zvyklosti a zkušenosti uživatelů drog, od těch běžných a legálních, jako jsou alkohol a cigarety až po ty nejnovější zakázané látky, o kterých většinou ví jen pravidelní návštěvníci techno party. Nejedná se ale o žádnou nudnou a suchou statistiku, každý rok zajímá výzkumníky něco jiného.

Výstup z minulého ročníku dotazníku GDS ukázal, že v mnoha zemích, včetně Česka, bývá dealer kokainu daleko rychlejší než dodávka s pizzou. Nejrychlejší jsou prý ti z Brazílie a Dánska, naopak ti američtí se rozhodně nepřetrhnou, co se týče rychlosti dodávek.

Letos zase výzkumníky kromě jiného zajímá, zda jsou milovíci kokainu ochotní připlatit si za fair-tradeový „sníh“, ale nejen to. Mezi otázkami dotazníku je i například to, jak moc lidé věří svému dealerovi, zda si nechali drogy někde testovat na čistotu, či zda zkoušeli nové substance, jako jsou různé „soli do koupele“ nebo syntetické kanabinoidy.

27. 11. 2018Myslíte, že "Princ a princ" byla jen pohádka? Příběhy těchto slavných panovníků vás vyvedou z omylu

Dotazník GDS je zcela anonymní a je přeložen do mnoha jazyků, včetně češtiny. Pokud máte zájem zúčastnit se výzkumu a podělit se o své zkušenosti třeba jen s alkoholem, dotazník najdete na tomto odkazu.

Zdroj: Vice, Global Drug Survey
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop