Vydělejte na vánočním úklidu! Možná i vy máte doma schované poklady

17. 11. 2018 10:00 Co se děje
Vydělejte na vánočním úklidu! Možná i vy máte doma schované poklady

Bylo by to příjemné jen tak si šůrovat na půdě a najít tam zlato, které dědeček „znárodnil“ nacistům. Jenomže to se stává asi jen ve filmech. Zato jsme si jistí, že snad v každé domácnosti usedá prach na nejrůznější nenápadné skvosty, za které sběratelé leckdy platí i desetitisíce. Zajímá vás, o co se jedná?

7. 12. 2018Nízká hladina testosteronu v těle a co jste o ní nevěděli

Dětské knížky

Nostalgie je mocná čarodějka a leckdo si chce připomenout své dětství. Není divu, že mnozí dospělí pánové sbírají staré angličáky nebo vláčky, dámy zase panenky a kočárky, nebo naopak. Ale nostalgie se týká i toho, co jsme jako malí četli. Možná vás nepřekvapí vysoká cena prvních Čtyřlístků nebo malonákladových komiksů z počátku devadesátých let, ale dnes jsou pěkným sběratelským kouskem i leckteré dětské knížky. A nemusí se jednat jen třeba o prvorepublikové ilustrované slabikáře, velká sháňka je dnes zejména po prvních licencovaných knížkách od Disneyho z devadesátých let. Za jednu knížku pohádek na dobrou noc dnes od sběratele dostanete třeba i více než tisíc korun.

Gramodesky

Že je dnes poptávka po gramodeskách, to není nic nového. Jenomže záleží po jakých. Za dechovky a saxofonní sóla Felixe Slováčka vám pravděpodobně nikdo nenabídne ani deset korun. Zato pokud jste si vy nebo vaši rodiče nakoupili desky ve výprodejích skladu z devadesátých let, investice se vám pořádně zhodnotila. Vzácné jsou zejména české a slovenské desky s rockem a punkem, které vyšly po roce 1991. Když tehdy končila „životnost“ starých dobrých vinylových kotoučů, i desky těch nejznámějších interpretů se razily třeba jen ve dvoustovkovém nákladu, i ten však většinou končil ve výprodeji. A tak když dnes vstal vinyl z mrtvých, poptávka výrazně převyšuje nabídku. Na Aukru se třeba deska III od punkových Plexis z roku 1993 nedávno prodala za téměř třináct tisíc korun.

Staré deskové hry

A zase ta nostalgie. Komu by se chtělo v dnešní době chytrých a propracovaných deskovek hrát třeba Člověče, nezlob se nebo Z pohádky do pohádky? Právě nostalgikům, kterým se nelíbí vydávání klasik v novém designu a třeba bez detailně zpracovaných figurek, se kterými si jako děti hráli. Třeba takový starý Smolíček Pacholíček nebo i zmíněné Z pohádky do pohádky patří mezi vyhledávané sběratelské kousky, s hodnotou, která převyšuje cenu nových her.

Počítačové hry

Pokud jste radši trávili čas u počítače nebo konzole, netřeba věšet hlavu. I mnoho počítačových a konzolových her patří mezi vyhledávané kousky. Všeobecně se tento fenomén týká tří kategorií her: starých dobrých klasik, jako jsou Fallout 2 či Mafia: City of Lost Heaven, obskurností, které vyšly jen v minimálním počtu kopií, tak i nejrůznějších limitovaných edicí úspěšných herních titulů. Za limitovanou edici onlajnovky World of Warcraft z roku 2004 dnes dostanete více než patnáct tisíc korun.

Rybářské vybavení

Podědili jste staré pruty, ale kapr vám nechutná ani na Vánoce? Nebo i když jste rybář, staré Tokozy vám proti moderním prutům připadají jako lešenářské trubky a navijáky jsou dle vás jenom k vzteku? Rozhodně je nevyhazujte, zejména pokud jsou v dobrém stavu a v dědově vybavení najdete třeba i manuály a krabičky. Sběratelé na internetu slušně platí za staré pruty nejen české produkce. Sháňka je zejména po těch prvorepublikových.

29. 11. 2018TIP LUI: Řekněte si "dobrou noc" stylově, s vtipem a česky! Představujeme vám ta nejluxusnější česká pyžama

Vánoční ozdoby

Leckdo každý rok vánoční ozdoby třídí a zbavuje se těch, které se mu už zdají okoukané. Ale staré foukané, korálkové či plechové ozdoby mají stále spoustu fanoušků. A pokud si chcete pořídit pravý svítící řetěz s muchomůrkami či zvonečky z dob socialismu, připravte si minimálně jednoho Palackého, spíše ale více. O „muchomůrkovém“ stojanu na stromeček jako od „Dádi Borise“ nemluvě. Vzácné jsou i některé leporelové Betlémy, zejména pokud je nakreslil známější výtvarník jako třeba Bohumil Kubašta. Poptávaná jsou i „andělská zvonění“, zvláště ta vyrobená před revolucí.

Zdroj: Aukro, Facebook, Ebay
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop