Jaký byl rok 2018? Podle britských odborníků toxický. Co se s námi děje a jak se situací naložit?

19. 11. 2018 15:00 Co se děje
Jaký byl rok 2018? Podle britských odborníků toxický. Co se s námi děje a jak se situací naložit?

Podzim je zážitek sám o sobě a kdo zrovna není v depresi nebo viróze nebo v obojím, ten si píská. Při pohledu na aktuální dění na české politické scéně i ve světě pak můžeme snadno nabýt pocitu, že žijeme v tragikomické science fiction detektivce z pera nějakého začínajícího autora, který zároveň bojuje se závislostí na cracku a vlastní matce. To se odráží i v celosvětové náladě a v tom, jak o věcech smýšlíme a mluvíme.

Podle britského vydavatele Oxford Dictionaries, který se zabývá tím, jak lidé mluví a smýšlí, a také to definuje již po 150 let, byl rok 2018 prostě „toxic“, tedy toxický. Právě toto slovo bylo lidmi z Oxford Dictionaries vybráno jako pravidelné slovo roku, které lidé velmi často používají a které nejlépe vystihuje náladu nejen v anglofonních zemích.

21. 11. 2018Konzumace skla a vztah s nafukovacími hračkami. Podívejte se na ty nejkurióznější závislosti lidí

Tento výraz původně odkazuje k vlastnostem jedovatých substancí, ale v tomto roce se stal nejčastější metaforou pro popis různých situací a pocitů lidí. „Výraz opravdu ovládl svět příměrů a lidé jej hojně používají pro popis pracovního prostředí, školství, politiky, kultury, vztahů i stresových situací,“ uvedl britský vydavatel. Třeba o toxické maskulinitě se mluvilo například v souvislosti s kauzou a hnutím #MeToo, doslova se pak hovořilo třeba o toxicitě plastů. Pojem také používali sami politici a veřejnost následně nazpět při popisu politické situace.

Například v roce 2017 podle Oxford University Press byl slovem roku neologismus „youthquake“ složený ze slov označujících mládí a zemětřesení a znamenal významné kulturní, politické a sociální změny, které vzešly z vlivu a činů mladé generace.

20. 11. 2018Jak se nechovat na sociálních sítích, pokud nechcete štvát lidi ve svém okolí?

O rok dříve zastřešující slovo roku vystihovalo opět politické zvraty, kterými bylo rozhodnutí o brexitu a zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA, a šlo o sousloví post-pravda…

Inu pocit jakési toxicity, rozvratu, úpadku a devalvace hodnot i relativizace pravdy je patrný i v české společnosti. Mnoho lidí už nemá sílu ani sledovat politickou situaci v pocitu, že na zmar naváže pouze další zmar. Tento převládající společenský pocit únavy a zhnusení je vidět i na tak zdánlivě banálních věcech, jako je popularita různých detoxů, a to od těch s pitím ovocných a zeleninových šťáv, po detox digitální či fakt, že valná část populace cítí potřebu vyhledat pomoc psychologa či psychiatra, protože už je prostě těžko snesitelné zůstávat ve svém duševním životě sami.

Asi jako vždy nezbývá nic jiného, než abychom se snažili nevěšet hlavu a nepřispívat vlastní negací k růstu toxicity, a naopak chtěli být produktivními a viděli věci z lepší strany. I když hledání motivace v těchto dnech může být opravdu těžké, smysl to má. A třeba rok 2019 bude vystihovat nějaké slovo, které se říká, poslouchá i žije lépe. A nebo také ne a výrazem roku příště bude konečně alespoň nějaké pořádně sprosté slovo, protože brát život s humorem a sportovně je nakonec jedna z mála dobrých cest.

Zdroj: FOTO: Instagram
Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop