Nejste náhodou narcista? Zjistěte, zda na vás sedí těchto pár rysů

16. 11. 2018 10:00 Co se děje
Nejste náhodou narcista? Zjistěte, zda na vás sedí těchto pár rysů

Experti říkají, že jsme generace narcistů. Znáte příznaky této poruchy osobnosti?

Narcisty nezajímají problémy ostatních
Pokud jste narcista, pak vás nikdo jiný než vy sám/sama moc nezajímá. Což znamená, že se ani příliš nestaráte o prožitky ostatních lidí. „Narcisté mají sníženou schopnost empatie, je pro ně tedy složité ztotožnit se s emocemi, myšlenkami či problémy ostatních lidí,“ říká Sander van der Linden, psycholog z Cambridgské univerzity, který provedl rozsáhlý výzkum ohledně narcistických osobností.

Jsou přitažliví a šarmantní
Narcisté dělají skvělý první dojem. Na okolí působí sebevědomě, atraktivně, zábavně a přátelsky. Často bývají těmi nejoblíbenějšími v místnosti, okolí mívá tendenci podléhat jejich charismatu a kouzlu osobnosti. Aby ne, když ukazují jen svou vyumělkovanou dokonalou stránku osobnosti – potřebují, aby je ostatní milovali. Kdo však s narcistou stráví více času, rychle se stane svědkem i těch negativní aspektů.

19. 11. 2018Soutěž mladých designérů Master of Crystal má svého vítěze!

Rychle střídají přátele
Narcistický paradox: neustále znevažují ostatní, ale přitom potřebují jejich obdiv. Díky tomu si neustále hledají nové přátelé, kteří je budou zbožňovat, aby se jich posléze, když obdiv ustane, zbavili.

Jsou mistři manipulace
„Manipulace a zneužívání ostatních je v jejich vztazích naprosto běžná věc,“ říká Sarah van der Linden. Přátelé, rodina a partneři jsou narcistům dobří, jen pokud jim mají co nabídnout, ať už je to zvýšení jejich ega, peníze, sex, vyšší společenský status či jiné věci, po kterých touží.

Když začnou mluvit o sobě, nejdou zastavit
„Narcisté prostě milují mluvit o sobě a svých úspěších,“ tvrdí doktor van der Linden. Jeden z prvních projevů, kterých si u narcistů ostatní mohou všimnou, je jejich tendence být arogantní. Narcisté nejen říkají, že jsou lepší než ostatní – oni jsou o tom hluboce přesvědčení. „Myslí si o sobě, že jsou výjimeční, mají silně pokřivené vnímání vlastní důležitosti a svých nároků,“ dodává.

22. 11. 2018Poloha, jakou máte při spaní, je pro vaše zdraví zásadní. Jakou pozici byste tedy měli podle lékařů na noc zaujmout?

Nesnesou kritiku
„Někteří narcisté jsou více introvertní, ale hodně z nich reaguje na kritiku agresivně a útočně,“ říká van der Linden. Pokud jsou konfrontováni s vlastními slabostmi, byť neutrálním způsobem, mohou reagovat nečekaným výbuchem vzteku, pláče, hněvu či dalšího agresivního chování.

Jsou posedlí svým vzhledem
Narcisté vynaloží spoustu energie, aby měli ve skupině lidí to nejlepší oblečení ze všech a celkově byli prostě ti nejpřitažlivější. Rádi dávají na odiv svůj vyšší společenský status značkovým oblečením, automobily a podobně.

Nejsou si sebou jistí
Nejistota může znít jako protipól všeho, co jsme si právě řekli – a přesto tak to je. Narcisté si sice myslí, že jsou speciální, ale pokud se jim nedaří to svému okolí dokázat, jejich sebedůvěra hodně trpí. Poté mají tendence být spíše pasivní, plaší a introvertní.

Zdroj: Reader's Digest, Unsplash
Hynek Toman

Autor

Hynek Toman

Estét tíhnoucí k perfekcionismu, i pankáč, který je pro každou špatnost. Milovník ostrého jídla. V minulém životě byl Marilyn Monroe.

E-shop