Nebojte se ořechů! Pomohou vám zhubnout, navíc si s nimi do stáří udržíte zdravou mysl

Nebojte se ořechů! Pomohou vám zhubnout, navíc si s nimi do stáří udržíte zdravou mysl

Ještě dávno před tím, než do módy přišly dýně všech barev, tvarů a chutí, tak podzim patříval ořechům. Někdo si říká, že i když se sice jedná o přírodní…
Petr Opršal Petr Opršal Autor
14. 11. 2018

Ještě dávno před tím, než do módy přišly dýně všech barev, tvarů a chutí, podzim patříval ořechům. Ačkoliv si někdo jistě říká, že i když jsou ořechy přírodní potravinou, stále jsou příliš kalorické a tučné, je třeba nezapomínat, že jsou také cenným zdrojem nejrůznějších prospěšných látek.

<Path> Co způsobuje Alzheimerovu nemoc? Podle nejnovější studie za ni může i nemoc, kterou proděláte jako kojenecZdroj: Men's Health, CNN

Svoje místo mají ořechy ve sladké i slané kuchyni, lze z nich vyrábět chuťově vynikající olej pro studenou kuchyni, přesto jsou ořechy v poslední době takovou „popelkou“ zdravé výživy. Abyste si zajistili přísun cenných živin, nemusíte přitom shánět žádné exotické ořechy (i když proti gustu žádný dišputát), výtečnou a zdravou potravinou jsou i obyčejné „vlašáky“ z babiččiny zahrádky.

Víte, že vlašské ořechy jsou vlastně nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin ze všech ořechů? Třicetigramová porce jich obsahuje hned 2,5 gramu, což je třeba třikrát více než u kešu, arašídů nebo lískových ořechů. Ale ani v obsahu dalších prospěšných látek nezaostávají.

Vlašské ořechy jsou také skvělým zdrojem antioxidantů. Právě proto pomáhají tělu nejen v boji proti zánětům, jejich konzumace také snižují hladinu „zlého LDL“ cholesterolu. Právě proto jsou skvělým pomocníkem při různých dietách, vhodné jsou i pro diabetiky a osoby s vysokým krevním tlakem.

Dobře, teď jste se možná zarazili. Ořechy mají opravdu poměrně dost kalorií, tak jaktože jsou vhodné pro dietu? Důvodů je mnoho. Jedním z nich je vysoký obsah vlákniny, a tím i vysoká sytivost, další je ale zajímavější. Podle serveru Healthline při konzumaci vlašských ořechů vaše tělo využije jen 79 % jejich celkové energetické hodnoty, takže se nemusíte bát o svou linii. Ti, kteří si dopřáli dostatek ořechů, navíc podle téhož serveru méně trpěli chutěmi na sladké.

<Path> Máte rádi výzvy a chcete zocelit své tělo a třeba i zhubnout? Zkuste 24hodinový půst. Jaké má benefity?Zdroj: mindbodygreen.com, news.mit.edu, verywellhealth.com, doctorkiltz.com, healthline.com

Dávní lékaři také věřili, že nejrůznější ovoce a zelenina je ideálním lékem pro tu část těla, kterou svým vzhledem připomíná. No, mrkev vám na potenci asi příliš nepomůže, zato konzumace ořechů podle provedených studií opravdu napomáhá správné funkci mozku. Obsažené polyfenoly i vitamín E jsou skvělé pro prevenci Alzheiemerovy nemoci. Výzkumníci z americké Tufts University navíc dokázali, že senioři, kteří pravidelně jedli ořechy, měli lepší paměť, reflexy a ve stáří se jim lépe učilo než vrstevníkům, kteří plodům se skořápkou neholdují.

Takže pokud vás bude honit mlsná, zkuste si rozlousknout pár starých dobrých ořechů ze zahrádky. Nejenže si pochutnáte a zaženete hlad, ještě navíc uděláte něco pro své tělo.

Zdroj: Healthline

Populární
články

E-Shop