Myslíte si, že sex s bývalým je špatný nápad? Podle nové vědecké studie to tak rozhodně není!

Na každého někdy přijde slabá chvíle, zejména po rozchodu. A užít si ještě jednou s bývalým nebo bývalou, to je tak lákavé. Jenomže leckdo se toho bojí,…

Na každého někdy přijde slabá chvíle, zejména po rozchodu. A užít si ještě jednou s bývalým nebo bývalou, to je tak lákavé! Jenomže leckdo se toho bojí, zvláště proto, aby podruhé „nespadl“ do toho samého. Nový výzkum z časopisu Archives of Sexual Behavior ale ukazuje, že sex s bývalým emočnímu hojení nijak neškodí.

„Záměrem jsou trendy kousky, které jsou udržitelné,“ říká majitel queer módní značky Mikuláš. Inspirací mu je i řecký Bůh Eros16. 5. 2022

Někomu bývalý partner schází, vzpomíná na příjemné chvíle, které s ním prožil, a chtěl by je alespoň na chvíli vrátit. Další je třeba s bývalým v kontaktu na denní bázi a rozhodl se s ním dále přátelit. Každopádně sex s bývalým i po rozchodu leckoho láká. Jenže leckdo se také domnívá, že tím ničemu nepomůže a jen tím prodlouží porozchodovou chandru.

Tak to ale naštěstí není. Výzkumníci z Archives of Sexual Behavior pod vedením profesorky Stephie Spielman zkoumali chování přibližně pěti set dobrovolníků těsně po rozchodu ve dvou podobných experimentech. Výzkumníky zejména zajímalo, jestli dotazovaní měli sex s bývalým a také jak rychle se přes rozchod přenesli.

Výsledky studie ukazují, že o sex s ex-partnery častěji usilovali lidé, kteří se s rozchodem vyrovnávali hůře a byli ke svému bývalému partnerovi či partnerce silněji citově vázaní. Jejich snažení přitom z velké většiny skončilo úspěchem a k sexu došlu, a to i opakovaně. „Výzkumníci ovšem navzdory obecnému přesvědčení o škodlivosti sexu s expartnerem nezjistili u lidí, u nichž k němu došlo, žádné zhoršení jejich psychického a emočního stavu. Naopak, tito lidé se dokonce následně s rozchodem vyrovnávali lépe,“ říká Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který prodává a testuje erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Jan Bendig skrze Výměnu manželek názor Čechů na gay rodičovství a Romy nezmění. Snaha se ovšem cení i v tomto případě7. 4. 2022

Jak to tak vypadá, zdá se, že pokud se chcete s partnerem ještě rozloučit, neuškodíte tím jemu ani sobě. Na druhou stranu, je dobré si uvědomit, že "rozbitý hrníček" neslepíte. Je třeba rozloučit se a pokračovat dále, pro jedno kvítí slunce nesvítí.

Zdroj: EurekAlert, Růžový slon