Myslíte si, že sex s bývalým je špatný nápad? Podle nové vědecké studie to tak rozhodně není!

Na každého někdy přijde slabá chvíle, zejména po rozchodu. A užít si ještě jednou s bývalým nebo bývalou, to je tak lákavé. Jenomže leckdo se toho bojí,…

Na každého někdy přijde slabá chvíle, zejména po rozchodu. A užít si ještě jednou s bývalým nebo bývalou, to je tak lákavé! Jenomže leckdo se toho bojí, zvláště proto, aby podruhé „nespadl“ do toho samého. Nový výzkum z časopisu Archives of Sexual Behavior ale ukazuje, že sex s bývalým emočnímu hojení nijak neškodí.

Negativní dopady na psychiku ze sledování zpráv lze ovlivnit. Přinášíme několik tipů jak na to1. 5. 2020

Někomu bývalý partner schází, vzpomíná na příjemné chvíle, které s ním prožil, a chtěl by je alespoň na chvíli vrátit. Další je třeba s bývalým v kontaktu na denní bázi a rozhodl se s ním dále přátelit. Každopádně sex s bývalým i po rozchodu leckoho láká. Jenže leckdo se také domnívá, že tím ničemu nepomůže a jen tím prodlouží porozchodovou chandru.

Tak to ale naštěstí není. Výzkumníci z Archives of Sexual Behavior pod vedením profesorky Stephie Spielman zkoumali chování přibližně pěti set dobrovolníků těsně po rozchodu ve dvou podobných experimentech. Výzkumníky zejména zajímalo, jestli dotazovaní měli sex s bývalým a také jak rychle se přes rozchod přenesli.

Výsledky studie ukazují, že o sex s ex-partnery častěji usilovali lidé, kteří se s rozchodem vyrovnávali hůře a byli ke svému bývalému partnerovi či partnerce silněji citově vázaní. Jejich snažení přitom z velké většiny skončilo úspěchem a k sexu došlu, a to i opakovaně. „Výzkumníci ovšem navzdory obecnému přesvědčení o škodlivosti sexu s expartnerem nezjistili u lidí, u nichž k němu došlo, žádné zhoršení jejich psychického a emočního stavu. Naopak, tito lidé se dokonce následně s rozchodem vyrovnávali lépe,“ říká Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který prodává a testuje erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Eliška (28): „Zdravotnictví je jen byznys – znovu chodit jsem začala jen díky své vůli. Život mi změnil pobyt v buddhistickém klášteře“22. 6. 2020

Jak to tak vypadá, zdá se, že pokud se chcete s partnerem ještě rozloučit, neuškodíte tím jemu ani sobě. Na druhou stranu, je dobré si uvědomit, že "rozbitý hrníček" neslepíte. Je třeba rozloučit se a pokračovat dále, pro jedno kvítí slunce nesvítí.

Zdroj: EurekAlert, Růžový slon