Fotí dopravní prostředky nejbohatších lidí světa. Nečekejte však luxusní auta, ale obrovské soukromé letouny

12. 11. 2018 16:00 Co se děje
Fotí dopravní prostředky nejbohatších lidí světa. Nečekejte však luxusní auta, ale obrovské soukromé letouny

Jakou hodnotu má jedna miliarda dolarů? Pro zlomek nejbohatších lidí světa možná i zanedbatelnou. Nicméně jedna miliarda dolarů většinou také znamená rozdíl v tom, zda patříte mezi bohaté či nejbohatší a zda během svých cest využíváte malé tryskáče typu Cessna či Gulfstream, nebo se proháníte v obrovských letounech.

Zámožní šejkové, ruští oligarchové a další nejbohatší lidé světa totiž žádné malé tryskáče nevyužívají. Tito lidé si většinou pořizují obrovská letadla značek Boeing či Airbus. Tato letadla si pak nechají vyzdobit třeba ručně tkanými koberci, nechají je obložit dřevem či dokonce zlatem.

15. 1. 2019Známé a úspěšné hity, které vznikly „vykradením“ starých písní

Jejich soukromé letouny jsou přísně střeženými majetky, do kterých se dostanete asi stejně těžko jako do Air Force One. To však platí jen do té doby, než se stanete leteckým fotografem, kterého si najímají interiéroví designéři, co taková letadla tvoří. A jedním takovým fotografem je již více než 30 let Nick Gleis z Virginie.

Nick je snad jediným člověkem na světě, který prošel všechna „superletadla“ světové elity. Na kontě má už více než 1000 letadel a ačkoliv je bere čistě jako dopravní prostředek a samotné letectví ho moc nezajímá, nejvíce ho naplňuje právě focení samotných interiérů. Je vždy fascinován jednotlivými detaily a interiéry, které z letadla udělají byt, dům, ale někdy i opravdový zámek.

K této práci se Nick dostal úplnou náhodou, a to zhruba před třiceti lety, kdy pracoval pro fotostudio. Tehdy ho oslovila jedna společnost, která potřebovala vyfotit letoun Boeing 727-100, do kterého byl instalován luxusní interiér na míru. Požadavek byl fotit celou přestavbu každé dva týdny, přičemž celý proces přestavby trval téměř rok. Na konci pak bylo potřeba vyfotit také hotový výsledek.

Od té doby se Nick tomuto fotografování věnuje na plný úvazek, spojil se totiž s velkou americkou společností AiResearch, kde tvoří luxusní interiéry až pro 40 letadel ročně. Do této společnosti se Nick vydal sám, a to na základě první zkušenosti s focením interiérů letadla. Práce pak začala přibývat.

Vzhledem k tomu, že se této práci věnuje již více než 30 let, má Nick také možnost zhodnotit, kam se ubírá vývoj interiérů těchto luxusních letounů. Sám zmiňuje, že jsou lidé stále více konzervativnější. Všechny interiéry se začínají podobat jakémusi business stylu, a to třeba i u arabských šejků, kde to dříve vypadalo spíše jako na zámku. I tak jsou samozřejmě letadla hezká, ale chybí jim to větší kouzlo, které měla v 80. a 90. letech.

14. 1. 2019Dejte sbohem přepisování a trhání stránek – pořiďte si unikátní poznámkový blok s funkcí diáře, který si zamiloval i Woody Allen

Nick má často možnost potkat se přímo s majiteli těchto „superletounů“: „Zjistil jsem, že superbohatí lidé jsou ve většině případů hodně milí lidé. Nejsou tak povrchní jako třeba některé celebrity. Kardashianovi jsou sice velmi bohatí, ale nejsou tak bohatí jako lidé, pro které pracuji. Ve srovnání s nimi jsou vlastně chudí. Nejbohatší lidé světa mají rádi své soukromí, vědí, jak moc jsou bohatí, a proto se brání nejrůznějším příživníkům a lidem, kteří se k nim chtějí přidat jen kvůli penězům.“

„Jsou také velmi důslední, jelikož platí nemalé peníze a chtějí za ně vidět výsledky. Zajímavé je, že čím jsou ti lidé významnější a bohatší, tím jsou i příjemnější. Zde se tito lidé opět odlišují od celebrit. Fotil jsem spoustu letadel, která se stavěla pro celebrity, takže vím, o čem mluvím. Musím ale uznat, že ani všechny celebrity nejsou nepříjemné, například takový Tom Cruise, to je skvělý člověk, který mi vždy udělá hezký den,“ dodává Nick ke své práci.

Jak taková superluxusní letadla vypadají? Na pár fotek Nicka Gleise se můžete podívat v galerii níže.

Zdroj: Nick Gleis, Vice, Shutterstock
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop