Polský prezident Duda je pro zákaz „propagace homosexuality“ stejně jako v Rusku. Liberální ideologie je dle něj špatná

12. 11. 2018 08:00 Co se děje
Polský prezident Duda je pro zákaz „propagace homosexuality“ stejně jako v Rusku. Liberální ideologie je dle něj špatná

Není to tak dlouho (cca 2 týdny), kdy se v Polsku rozhořel spor týkající se vzdělávacího semináře zaměřeného na problematiku odlišné sexuální orientace a genderové identity. Zatímco občansko-právní organizace Campaign Against Homophobia s projektem oslovila množství polských škol, které se chtěly zapojit, ministryně školství jim v případě jejich účasti začala vyhrožovat. A tato kauza rezonovala Polskem tak silně, že se k němu rozhodl podat vyjádření i prezident země, Andrzej Duda. Ten se v interview pro polský deník Nasz Dziennik rozhodně nedržel zpět a naznačil, že by se nebránil zavedení podobné legislativy jako v Rusku – zákona o zákazu gay propagandy, který je v Rusku užíván jako univerzální nástroj k potírání jakýchkoliv práv LGBT lidí.

30. 10. 2018Měly by se děti ve škole učit o homosexualitě? Polským školám kvůli vzdělávací akci vyhrožovala přímo ministryně

Podle Dudy je dnes jablkem sváru porozumění svobodě, to prý rozděluje i Poláky. Jedni podporují liberální demokracii a druzí demokracii křesťanskou. Jak Duda dodal, svoboda však v extrémně liberální ideologii znamená, že postupně je povoleno vše. „Nesouhlasím s tímto přístupem,“ doplnil Duda, který zároveň uvedl, že v přítomnosti a prosazování genderové ideologie a homosexuálních vztahů vidí hrozbu zneužití svobody. Těmto jevům by údajně měla konzervativní vláda předcházet.

Když se následně redaktor deníku Dudy zeptal, zda by byl ochoten podepsat návrh zákona, který zakazuje propagaci homosexuality a genderové ideologie ve školách, polský prezident nejenže se nevyjádřil odmítavě, ale zdůraznil, že k podobným situacím by rozhodně docházet nemělo. „Myslím, že taková propaganda by na školách neměla probíhat. Je třeba takovým návrhům klidně, ale důsledně odporovat. Pokud by tedy takový zákon byl vytvořen a byl by dobře napsán, nevylučuji, že bych jej nepodpořil,“ řekl politik.

4. 12. 2018Šílené způsoby, jak se ještě před sto lety „léčila“ chřipka

S ohledem na Dudovu rétoriku tak v zemi panují oprávněné obavy, že by se Polsko mohlo v souvislosti s LGBT tématy ubrat stejným směrem jako Rusko. Tam zákon, který zakazuje propagaci „netradiční sexuální orientace“ nezletilým, platí od roku 2013. S odkazem na něj jsou potlačovány rozličné lidsko-právní akce zaměřené na zvyšování povědomí o LGBT lidech, což v důsledku vede ke zneviditelňování komunity a zároveň také vyšší diskriminaci a riziku zločinů z nenávisti. Ty jsou v Rusku naopak právě s ohledem na neakceptaci LGBT témat systematicky přehlíženy.

Zdroj: dorzeczy.pl
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop