Tanec kolem tyče není jen doménou žen. Český tanečník Tomáš Kislinger se chystá na mistrovství světa v Rusku

10. 11. 2018 17:00 Co se děje
Tanec kolem tyče není jen doménou žen. Český tanečník Tomáš Kislinger se chystá na mistrovství světa v Rusku

Pole dance už není sportem, který je rozšířený pouze mezi ženami. Čím dál tím více k němu tíhnou i muži. Důkazem toho je také český tanečník Tomáš Kislinger, který se momentálně chystá na mistrovství světa, kde bude reprezentovat naši republiku. Do soutěže postoupil díky klání MČR Pole Art 2018, ve kterém se umístil na krásném čtvrtém místě. My jsme si s Tomášem o jeho zážitcích a o tom, co trénink obnáší, popovídali.

Jaké to pro tebe bylo, zúčastnit se tak velké soutěže?

Já pořád ještě nevím. (smích) Všechno to vstřebávám. Čtrnáct dní před soutěží jsem měl z tréninků docela bolavou ruku, s kterou mám problém doteď. Ještě k tomu se mi stalo, že má trenérka onemocněla, tak tam ani nemohla být. Takže to bylo všechno moc rychlé. Ani jsem se nenadál a už jsem byl na pódiu, odtančil jsem své číslo a byl konec.

13. 11. 2018VIDEO: Moderátor Honza Musil testoval nový Land Rover Discovery. Jak se mu v něm jezdilo?

Ale zvládl jsi to i s bolavou rukou...

Ta mě zradila jen na konci vystoupení, kdy jsem měl co dělat, abych se vůbec udržel. Takže jsem tak nenápadně sjel po tyči dolů, což možná lajk ani nezachytí, ale profesionálové to samozřejmě viděli. Nicméně jsem pak hned pokračoval v choreografii.

Jak dlouho ses na soutěž připravoval?

Pole dance trénuji již dva roky, ale na tuto soutěž jsem se připravoval půl roku.

Jak ses dostal do finále Pole Art 2018?

Před samotným finále je ještě semifinále, v rámci kterého soutěžící zasílají svá videa. Podle toho se buď dostanou, nebo nedostanou dál.

Tohle byla tvá první soutěž v pole dance?

Byl jsem na několika malých soutěžích, ale tohle byla první opravdu velká.

Jak moc se od sebe liší ženská a mužská kategorie?

Je pravda, že mužů, kteří by se pole dance věnovali, v Čechách zatím moc není, a proto existuje jen jedna kategorie, ve které se soutěží, zatímco u žen je těch kategorií několik. Já jsem tedy musel od začátku soutěžit mezi profesionály.

Na co se porota v soutěžích hlavně zaměřuje?

Tak určitě je to tanec, ladnost a celkové provedení choreografie. Pole dance je také hodně náročný na držení těla. Existují různé flexibilní, silové a akrobatické prvky, je toho zkrátka hodně. Člověk by měl mít všechny jednotlivé díly choreografie vyvážené. Co se poslední soutěže týče, tak zde se hodnotily tři aspekty, a to provedení, technická náročnost a umělecký dojem.

Jak tě vlastně napadlo začít se věnovat pole dance?

Mám jednu kamarádku, která se pole dance věnuje, a když jsem byl na jednom jejím vystoupení, hned mě to zaujalo. Říkal jsem si, že bych to chtěl vyzkoušet a ona mě pak přihlásila do jednoho studia, kde se pole dance vyučuje. Od té doby už se tomu věnuji pravidelně. 

Kde a jak často trénuješ?

Mou trenérkou je Yayu Němcová Lopatio, což je jedna z nejlepších tanečnic a lektorek u nás a má na kontě spoustu úspěchů. Tréninky probíhají přímo v pole dance studiu, kde jsou tyče. Když nás čeká nějaká soutěž, tak trénujeme opravdu každý den, nicméně trénink samotného tance doprovází také strečink a posilování.

2. 12. 2018Nízká hladina testosteronu: Problém, který nebolí

Jak ses dozvěděl o postupu na mistrovství světa?

Během dovolené, na které jsem byl minulý týden, mi přišel mail od agentury, že postupuji na mistrovství světa do Ruska. To se bude konat v dubnu a rozhodl jsem se, že té šance využiju. Musím však prvně vyléčit tu bolavou ruku a pak se můžu začít intenzivně připravovat. Ono se to nezdá, ale duben je za chvíli a čas na přípravu není dlouhý.

Utkáš se tedy s tanečníky pole dance z celého světa?

Ano, mistrovství se zúčastní všichni finalisté z celého světa, kteří se umístili do čtvrtého místa. Všichni tito lidé postupují automaticky.

Máš tyč už i doma?

Nemám. (smích) Já ve studiu trávím tolik času, že by se mi to ani nevyplatilo, protože by mi tam akorát překážela. (smích)

Tomáš Kislinger na soutěži MČR Pole Art 2018:

 

Zdroj: Tomáš Kislinger, YouTube
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop