Jak vypadá moderní satanismus? Někdy se jedná o provokaci od ateistů, jiní satanisté mají blízko ke krajní pravici

Kdyby člověk věřil některým serverům, už dávno nás ovládají nejen ilumináti, ještírci a zednáři, ale také satanisté. Přesněji řečeno ten jejich poddruh jako ze…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: RastionalWiki, Detoxorcism / 8. 11. 2018

Kdyby člověk věřil některým serverům, už dávno nás ovládají nejen ilumináti, ještírci a zednáři, ale také satanisté. Přesněji řečeno ten jejich poddruh jako ze špatného béčkového hororu, který se vyžívá v obětování kozlů a prznění panen, občas i naopak. Kupodivu, po světě je aktivních mnoho nejrůznějších satanistických církví, každá s jiným cílem a pohledem na svět.

17. 4. 2019„Jsem příliš hezký na to, abych rozuměl matematice“ – Táta, který má rodinu i kariéru, uchvátil sociální sítě břitkým humorem

Leckdo měl na střední škole bláznivé známé, kteří si nevystačili jen s posloucháním metalu, ale k tomu ještě chodili popíjet na hřbitovy nebo sprejovat přihlouplé obrázky na zdi kostelů. Většina takových „satanistů“ ale ze své pubertální revolty vyrostla a dnes se tomu, co dělali, smějí.

Na druhou stranu, satanismus je legitimním vyznáním, po světě se k němu hlásí spousta církví i nejrůznějších spolků. Nejčastěji se jedná o společenství nejrůznějších humanisticky zaměřených provokatérů, kteří v Satana jako takového nevěří. Do štítu si ho ale vybrali, aby mohli provokovat konzervativní křesťany.

Nejznámějším jménem satanismu ve světě je asi Anton Szandor LaVey. I v jeho případě se jednalo o „satanismus“ bez Satana jako takového, spíše o organizaci ateistů, kteří rádi provokovali. Satana si LaVey vybral jako symbol vzdoru, který dobře reprezentuje jeho hodnoty. Těmi je zejména individualismus a opuštění stádní morálky, moudrost bez papouškování, ale také užívání si života všemi smysly. Zakladatelem české odnože jeho Církve Satanovy byl zpěvák skupiny Root Jiří „Big Boss“ Valter.

Druhou podobnou dobře známou organizací je americký Satanic Temple, jehož cílem je zejména odstranit dvojí metr pro různé církve. Zdejší sekulární humanisté tak provokují americké radní nabídkami na pořádání odpoledních satanistických klubů pro mládež, instalací soch zpodobňujících Satana ve veřejném prostoru či také požadavky na rituální obřady namísto modliteb při veřejných příležitostech.

Může být satanismus ve své současné podobě nebezpečný? Asi ano, jako každá jiná ideologie, když se dostane do nesprávných rukou. Leckdo asi slyšel o tom, co se dělo v devadesátých letech ve Skandinávii, kde tehdy členové blackmetalových kapel, včetně legendárních Mayhem, útočili zápalnými lahvemi na kostely. Tato vlna zbytečného násilí ale skončila okolo roku 1996.

11. 3. 2019KIA Stinger: Testovali jsme vůz, kterým jihokorejská automobilka překvapila úplně všechny

Někteří satanisté si také tykají s krajně pravicovými ideologiemi. Například americká „církev“ Joy of Satan vidí v křesťanství či islámu nástroj světového židovstva pro zotročení árijské populace, v Británii zase fungovala podobná odnož satanismu pod názvem Order of Nine Angels. Její zakladatel Anton Long viděl v křesťanství a židovství síly, které brzdí rozvoj civilizace, a ve fašismu viděl způsob, jak je svrhnout. Kromě toho se také přimlouval za obnovení „rituálních obětí“ na pročištění genofondu.