Prestižní průvodce vydal žebříček deseti měst, která byste měli navštívit v roce 2019

7. 11. 2018 18:05 Co se děje
Prestižní průvodce vydal žebříček deseti měst, která byste měli navštívit v roce 2019

Moderní design a 15 restaurací, které se chlubí Michelinskou hvězdou. Není divu, že se hlavní město Dánska, Kodaň, dostalo na první místo žebříčku prestižního průvodce Lonely Planet. Tento žebříček se zabývá nejzajímavějšími městy pro rok 2019.

Hlavním gastronomickým centrem v Kodani je bývalý industriální areál Refshaleøen, kde dnes najdete spoustu restaurací a kaváren. Další zajímavostí dánské metropole je však také jeden z nejstarších zábavních parků na světě – Tivoli.

Kodaň

Kodaň je jedním z měst, ve kterém se vám nikdy nestane, že byste vyčerpali všechny možnosti výletů a aktivit, které se ve městě dají dělat. Navíc díky poloze Dánska můžete podnikat výlety také do okolí, Švédsko je doslova za rohem.

6. 11. 2018Spice Girls hlásí comeback, tentokrát však bez Victorie Beckham

Proč navštívit těchto deset měst z žebříčku Lonely Planet?

Žebříček je doslova mix více i méně známých světových měst. Ta známější lákají na osvědčené atrakce a události, nicméně i ta méně známá města mají co nabídnout a mnohdy jsou to doslova skryté poklady. Nicméně v žebříčku najdete také město, které prošlo přírodními katastrofami a také si naši pozornost zaslouží.

Lonely Planet tento žebříček sestavuje každým rokem již 14 let a kombinuje nejrůznější poznatky a události, a to nejen v rámci týmu svých odborníků, ale také ve spolupráci se čtenáři. V tomto žebříčku se vždy objevují místa, která mají přidanou hodnotu a zároveň nabízí skvělé zázemí a příležitosti pro turisty.

Na druhém místě se umístilo čínské město Šen-čen. V žebříčku ale bodovala i města jako Novi Sad (Srbsko), Miami (Florida) či Káthmándú (Nepál). 

Druhé místo žebříčku

Zatímco v souvislosti s Čínou se všem vybaví hlavně Peking, Šanghaj či Hong-Kong, nikomu moc nepřijde na mysl Šen-čen. Přitom se jedná o opravdové město budoucnosti s hypermoderní architekturou, inovačními ekologickými postupy a nádherným prostředím. Navíc se sem z Hong-Kongu dostanete snadno pomocí vysokorychlostní železnice. Nový vysokorychlostní vlak, který sem začne jezdit koncem letošního roku, překoná vzdálenost mezi jednotlivými městy za necelých dvacet minut.

Šen-čen

Tohle město se také pyšní rozvinutou uměleckou a hudební scénou, výborným jídlem, zábavními kluby, ale také tematickými parky. Je to zkrátka místo, kde zažijete kousek moderní Číny.

Fanoušci hudby si zamilují druhé největší město Srbska

Přestože město Novi Sad není až tak známé jako Sarajevo, určitě mnohem více vybočuje, a to v dobrém slova smyslu. Toto město je přezdíváno jako „Atény Srbska“ a je také domovem každoročního festivalu EXIT, který se koná v červenci v tamní pevnosti Petrovaradín z 18. století.

Novi Sad

Festival rozvíjí hudební a uměleckou scénu a orientuje se především na mládež. Možná právě proto bude Novi Sad hlavním evropským městem mládeže v roce 2019 a bude to taková menší příprava na rok 2021, kdy město oslaví titul evropského hlavního města kultury.

Brána do Latinské Ameriky

Nádherné pláže a scenérie, smíšená kultura s kubánským nádechem či karibskými a latinskoamerickými vlivy. Pravděpodobně už jste poznali, že se jedná o Miami. V tomto městě najdete nespočet různých galerií a muzeí, která právě tento kulturní přesah mapují.

Miami

Navíc je tohle město skvělé pro všechny fanoušky nejrůznějších večírků a hlavně teplého počasí. Teplota se zde totiž i v zimě pohybuje okolo příjemných 20 stupňů.

Znovuzrození po ničivém zemětřesení

Jsou to tři roky, kdy Nepál zasáhlo silné zemětřesení, ale hlavní město Káthmándú se již postavilo na nohy a všechny návštěvníky vřele vítá. Nečekejte však přehnaný cestovní ruch. Tohle město je oproti předchozím dosti tiché, a to také kvůli zákazu motorových vozidel v centru. Nicméně i tak zde najdete spoustu turistických atrakcí.

Káthmándú

Káthmándú je doslova vstupní bránou ke známým osmitisícovkám v Himalájích, ale pyšní se také středověkou architekturou, skvělou gastronomií a stále se rozvíjejícími nabídkami v oblasti wellness.

31. 10. 2018Na projednávání manželství pro gaye a lesby dnes v Poslanecké sněmovně nedošlo, další by mohlo být už za dva týdny

Jak vypadá kompletní žebříček nejlepších měst pro rok 2019 od Lonely Planet?

1. Kodaň (Dánsko)

2. Šen-čen (Čína)

3. Novi Sad (Srbsko)

4. Miami (Florida)

5. Káthmándú (Nepál)

6. Mexico City (Mexiko) – máte rádi umění, architekturu a jídlo? V Mexico City najdete opravdu vše.

7. Dakar (Senegal) – hlavní město Senegalu, které se nachází na poloostrově v přímém spojení s Atlantským oceánem.

8. Seattle (Washington) – město, kde se zrodil Amazon či Starbucks a také jedno z amerických měst s nejzajímavější gastronomií.

9. Zadar (Chorvatsko) – hvězda dalmatského pobřeží, ve které se prolíná historie s moderním uměním.

10. Meknes (Maroko) – kulturně a architektonicky významné a bohaté město, mimo jiné také sídlo Muzea marockého umění.

Zdroj: Lonely Planet - Shutterstock
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop