Váš pes ví víc, než si myslíte. Které věci před psem nezatajíte?

Jak se ukázalo, o našem zdraví, emocích a úmyslech toho psi vědí mnohem více, než jsme kdy předpokládali. Psi vycítí, když jste smutní, naštvaní nebo…

Autor: Hynek Toman / Zdroj: Reader's Digest, Unsplash / 9. 11. 2018

Jak se ukázalo, o našem zdraví, emocích a úmyslech toho psi vědí mnohem více, než jsme kdy předpokládali. Psi vycítí, když jste smutní, naštvaní nebo nedůvěřiví. Dokonce umí odhalit i rakovinu!

Pes rozpozná, jestli jste štědří, nebo lakomí

Univerzita v Miláně provedla pokus: nechala psy, aby pozorovali chování lidí k žebrákovi. Někteří lidé se s ním podělili o jídlo, jiní ho od sebe odháněli. Psi si to zapamatovali a když později měli rozhodnout, za kterými lidmi půjdou, v drtivé většině upřednostnili ty velkorysé.

Pes pozná, že nemáte někoho rádi

Když máte ohledně nějaké osoby negativní pocity, pes to pozná ze způsobu vašeho dýchání, řeči těla, a dokonce i z feromonů, které vaše tělo produkuje. Pokud tedy pes nesnáší vašeho souseda, může to být tím, že ho vlastně nemáte rádi vy.

Pes ví, kde jste byli

Lidi totiž sbírají pach ze všeho, čeho se dotkli či kolem čeho prošli. Pokud například navštívíte supermarket, pes z vás bude cítit všechno maso a ryby, kolem kterých jste prošli, jídlo, které jste koupili, a možná i jídla lidí u vedlejší poklady. Psi mají až 10 milionkrát citlivější čich než člověk.

10. 4. 2019Parťák při učení, skvělý „wingman“ i největší kazišuk: Domácí mazlíčci prospívají vašemu zdraví, jen s tou láskou to občas přehánějí

Pes umí vycítit rakovinu

Pes se dá vycvičit tak, aby rozpoznal různé druhy rakoviny. Cítí totiž přítomné chemikálie, které rakovinné buňky vylučují. V některých pokusech měli psi úspěšnost 88 % při odhalení rakoviny prsu a 99 % u rakovinu plic.

Pes ví, že se vracíte domů

Časem se naučí váš denní program a přesně ví, kdy vás který den mají doma očekávat. Ale i když se domů vracíte v neobvyklou hodinu, dokáží rozpoznají zvuk vaší chůze či vašeho automobilu na ulici.

Pes pozná, že jste pohádaní

I když se s partnerem nepohádáte přímo před svým psem, pes rozpozná specifický tón vašich hlasů, všimne si, že spolu nemluvíte, a pozná to i z řeči vašich těl, ze způsobu, jak manipulujete s věcmi nebo ze stylu chůze. Některým psům se dokonce dělá špatně od žaludku, pokud se jejich majitelé hádají.

Pes ví, kdy se bojíte

Spí váš pes vedle vaší postele místo svého obvyklého místa, když je partner na noc pryč? Když procházíte tmavou uličkou, drží se blízko vás? Pes totiž cítí adrenalin, který vaše tělo vylučuje, když se bojíte. A je ostražitější, kdykoliv je někdo z domácnosti pryč.

I když vám nerozumí, ví toho o vás mnohem víc, než si myslíte

Pes pozná, že odjíždíte

Psi se samozřejmě naučí, co obvykle následuje potom, když vytáhnete svůj kufr. U některých se může projevit úzkost a psi se můžou začít třást. Chcete-li jim vaše odjíždění usnadnit, jedna studie odhalila, že klasická hudba má na psy uklidňující efekt.

Pes ví, že neodoláte psím očím

Když se svým psem navážete oční kontakt, vyplavuje se ve vašem těle oxytocin – což je ten stejný hormon, který se lidem vyplavuje při pohledu na své děti. Psi to vědí, a to je taky důvod, proč na vás zírají, když něco chtějí.

Pes vycítí vaše záměry

Vaše záměry vycítí pomocí signálů těla, o který lidé vůbec nemají zdání – způsob, jak uchopíte vodítko či pohyb očí. Podle jedné studie psi snadno poznají, kde je ukryté jídlo pouze na základě sledování lidského pohledu.

22. 2. 2019„Inspirovaly nás malby z jeskyně Altamira i egyptské papyry,“ říká vývojář české unikátní PC hry ArtFormer

Pes pozná, když vám není dobře

Psi se dají vycvičit tak, aby vycítili všechno od vysoké hladiny cukru v krvi až po migrénu. Pacienti trpící epilepsií mohou dostávat od svého psa signály, že se blíží další záchvat. 

Pes ví, že na dítě se musí opatrně

Psi vědí, že lidské děti jsou velmi zranitelné. A protože mají silný instinkt ochraňovat členy rodiny, umí být extrémně ochranitelští. To je důvod, proč psi často agresivně štěkají, když se někdo blíží ke kočárku, anebo když si někdo cizí hraje s vašim dítětem. Zde je třeba dávat pozor, protože pokud pes, byť nepravdivě, usoudí, že se dítěti ubližuje, může zaútočit.

Pes rozpozná vaše emoce

Psi jsou výborní ve čtení řeči vašeho těla a vašich emocí. Studie ukázala, že psi poznají emoce i z pohledu na fotografii či z pohledu jen na půlku obličeje. Je pravděpodobné, že se psi budou snažit utěšit člověka, který se cítí špatně.