Nejlepší dieta? Zapomeňte na restriktivní omezení a snažte se jíst jednoduše a zdravě!

7. 11. 2018 17:00 Co se děje
Nejlepší dieta? Zapomeňte na restriktivní omezení a snažte se jíst jednoduše a zdravě!

Snad každý den vzniká nová dieta. Dietní plán většinou čítá seznam zakázaných potravin, počet povolených kalorií, fáze správného stravování se střídají. Jeden, pokud by se chtěl stravovat zaručeně zdravě, aby pro jistotu na tohle všechno nosil po kapsách logaritmické pravítko. Naštěstí existuje jednodušší návod, jak zhubnout.

21. 12. 2018Vyhněte se nejčastějším chybám, kvůli kterým vaše charisma klesá na bod mrazu

Redaktor serveru Men’s Health Mike Kita si s dietami prožil své. Přibral zrovna v době největšího boomu paleodiety, Atkinsonovy diety a jiných restriktivních dietních plánů, které si oblíbily nejrůznější celebrity. „Všechny tyhle diety měly společnou jednu věc. Všichni si rádi povídali o tom, na jakém systému fungují, nikdo je ale pořádně nedržel,“ vzpomíná Mike.

Mikeovi vadilo, že tyhle diety vás svážou dlouhým seznamem příkazů a zákazů a že démonizují některé základní potraviny. „Jsou to většinou nesmysly. Ať už vám dieta démonizuje sušenky nebo kávu, ve výsledku způsobí leda to, že zakázané ovoce vám nejvíc chutná.“ Právě proto se rozhodl jít na hubnutí jinak.

„Nejlepší je nic si nezakazovat, ale prostě jíst rozumně. K snídani ovoce, k obědu přidat porci zeleniny, bílá masa místo červených, míň sladkého, míň alkoholu. Ale to neznamená, že si po večeři občas nedám pivo nebo kousek čokolády. Jen je prostě potřeba vědět, že dávka dělá jed,“ prozrazuje svůj recept na úspěch Mike.

„Jistě, u svátečního oběda se člověk přejí, ale od toho je to svátek, ne všední den. Jídlo si má člověk užívat, nemá to pro něj být nepřátelská látka. Mimochodem, taky nevidím smysl v dietách, které člověka svazují a stresují zbytečně striktními normami. Pokud vás dieta okrádá nejen o potěšení, ale i o čas, je čas se na ni vykašlat,“ zakončuje své vyprávění Mike.

21. 12. 2018Nejlepší historky z českých restaurací aneb Z toho lososa je cítit ryba

Dieta, kterou si vymyslel, není „sexy“ v tom, že by přinášela něco nového, či proto, že by si ji oblíbily celebrity. Každopádně na rozdíl od různých bláznivých dietních plánů funguje a pomáhá váhu shodit i udržet v rozumném rozmezí. Zároveň umožňuje užívat si života a připouští místo pro „chybu“. Takže co takhle pro jednou zkusit dietu, která se sice nijak neblýská, ale zato funguje?

Zdroj: Men's Health
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop