Proč je nutné u mobilů s Androidem používat antivir?

Osobní počítač chráníme v devíti případech z deseti. Proč to neplatí u chytrého telefonu? Android je nejrozšířenějším operačním systémem pro chytré mobilní…

Autor: Jan Witek / Zdroj: ESET / Advertorial / 5. 11. 2018

Osobní počítač chráníme v devíti případech z deseti. Proč to neplatí u chytrého telefonu?

Android je nejrozšířenějším operačním systémem pro chytré mobilní telefony a tablety. To z něj dělá přirozený předmět zájmu kybernetických zločinců. Pokud jej ale uživatel pravidelně aktualizuje, respektive pokud výrobce model podporuje aktualizacemi, a dodržuje zásady bezpečného chování na internetu, nemělo by mu na zařízení s Androidem ve většině případů hrozit nějaké zvýšené nebezpečí.  

„Najít ovšem model, který by toto splňoval, není úplně jednoduché. Každý pátý uživatel používá pět a více let starý operační systém, který představuje riziko,“ upozorňuje Václav Zubr, bezpečnostní expert společnosti ESET.

13. 9. 2019JAKUB BLOG: Život po třicítce teprve začíná. Jak si jej naplno užít a těšit se i na čtyřicátiny?

Další komplikaci představuje častá lehkovážnost uživatelů při stahování různých aplikací – škodlivé naleznete i v oficiálním obchodu Google Play – a povolování práv pro nakládání s operačním systémem telefonu. Útočníci využívají metod sociálního inženýrství, aby svoji oběť donutili bezmyšlenkovitě odkliknout požadavek na přístup k administraci a neštěstí je na světě.

„Jedná se o reálnou hrozbu i pro tuzemské uživatele. Příklad ztrojanizované aplikace QRecorder, která byla cílená na Českou republiku a způsobila škodu za několik milionů korun, je stále poměrně čerstvá,“ dodává Zubr.

Vedle škodlivých aplikací si škodlivé kódy mohou najít cestu do zařízení s Androidem i klasicky přes elektronickou poštu se škodlivými přílohami, případně odkazy na škodlivé stránky. Samostatnou kapitolou je pak instalace aplikací a dalšího softwaru z neprověřených a neoficiálních zdrojů. Nebezpečné může být i surfování po internetu přes klasický prohlížeč.

„Ochrana mobilu s operačním systémem Android je přitom poměrně jednoduchá. Základním krokem je instalace bezpečnostní aplikace, kontrola oprávnění aplikací a pravidelná aktualizace operačního systému i všech používaných aplikací. Naopak aplikace, které uživatel nepoužívá, by měl pravidelně v telefonu mazat,“ vysvětluje Zubr.

23. 7. 2019VIDEO: „Kanáry“: celý svět jako na dlani – evropský Grand Canyon, saharské duny, karibské pláže a rum

Mezi nejlepší produkty na trhu patří ESET Mobile Security. Kromě ochrany před nežádoucím škodlivým softwarem varuje i před podvodnými stránkami, pomáhá najít ztracený nebo odcizený telefon.

V prémiové verzi, kterou mají všichni uživatelé ESET Mobile Security zdarma na prvních 30 dní od stažení aplikace, umožňuje vzdáleně zobrazovat informace o poloze zařízení, fotografovat jeho okolí nebo odeslat zprávu na displej nálezci zařízení, ale také vzdáleně vymazat veškerá data na telefonu. Pokud dojde ke ztrátě vybitého telefonu, funkce Anti-Theft umožní zjistit poslední polohu zařízení před jeho vybitím.