Proč je nutné u mobilů s Androidem používat antivir?

Osobní počítač chráníme v devíti případech z deseti. Proč to neplatí u chytrého telefonu? Android je nejrozšířenějším operačním systémem pro chytré mobilní…

Autor: Jan Witek / Zdroj: ESET / Advertorial / 5. 11. 2018

Osobní počítač chráníme v devíti případech z deseti. Proč to neplatí u chytrého telefonu?

Android je nejrozšířenějším operačním systémem pro chytré mobilní telefony a tablety. To z něj dělá přirozený předmět zájmu kybernetických zločinců. Pokud jej ale uživatel pravidelně aktualizuje, respektive pokud výrobce model podporuje aktualizacemi, a dodržuje zásady bezpečného chování na internetu, nemělo by mu na zařízení s Androidem ve většině případů hrozit nějaké zvýšené nebezpečí.  

„Najít ovšem model, který by toto splňoval, není úplně jednoduché. Každý pátý uživatel používá pět a více let starý operační systém, který představuje riziko,“ upozorňuje Václav Zubr, bezpečnostní expert společnosti ESET.

2. 5. 2019Až 50 procent Čechů zažívá kloubní obtíže. Jak jim předejít?

Další komplikaci představuje častá lehkovážnost uživatelů při stahování různých aplikací – škodlivé naleznete i v oficiálním obchodu Google Play – a povolování práv pro nakládání s operačním systémem telefonu. Útočníci využívají metod sociálního inženýrství, aby svoji oběť donutili bezmyšlenkovitě odkliknout požadavek na přístup k administraci a neštěstí je na světě.

„Jedná se o reálnou hrozbu i pro tuzemské uživatele. Příklad ztrojanizované aplikace QRecorder, která byla cílená na Českou republiku a způsobila škodu za několik milionů korun, je stále poměrně čerstvá,“ dodává Zubr.

Vedle škodlivých aplikací si škodlivé kódy mohou najít cestu do zařízení s Androidem i klasicky přes elektronickou poštu se škodlivými přílohami, případně odkazy na škodlivé stránky. Samostatnou kapitolou je pak instalace aplikací a dalšího softwaru z neprověřených a neoficiálních zdrojů. Nebezpečné může být i surfování po internetu přes klasický prohlížeč.

„Ochrana mobilu s operačním systémem Android je přitom poměrně jednoduchá. Základním krokem je instalace bezpečnostní aplikace, kontrola oprávnění aplikací a pravidelná aktualizace operačního systému i všech používaných aplikací. Naopak aplikace, které uživatel nepoužívá, by měl pravidelně v telefonu mazat,“ vysvětluje Zubr.

17. 6. 2019Světlo světa spatřila první pohlavně neutrální sexuální hračka, která dle tvůrců uspokojí každého

Mezi nejlepší produkty na trhu patří ESET Mobile Security. Kromě ochrany před nežádoucím škodlivým softwarem varuje i před podvodnými stránkami, pomáhá najít ztracený nebo odcizený telefon.

V prémiové verzi, kterou mají všichni uživatelé ESET Mobile Security zdarma na prvních 30 dní od stažení aplikace, umožňuje vzdáleně zobrazovat informace o poloze zařízení, fotografovat jeho okolí nebo odeslat zprávu na displej nálezci zařízení, ale také vzdáleně vymazat veškerá data na telefonu. Pokud dojde ke ztrátě vybitého telefonu, funkce Anti-Theft umožní zjistit poslední polohu zařízení před jeho vybitím.