ROZHOVOR: Slavná trans modelka Peťa Nitka: „Můj přítel je heterosexuál, náš milostný život je perfektní. Oba se už těšíme, až budu kompletně po operaci“

Peťa Nitka byla dříve Petr, dnes ale žije plnohodnotný život ženy – má heterosexuálního přítele, kariéru modelky a na ulici se za ní otočí nejeden muž. Přitom finální operaci má Peťa teprve před sebou – proběhne již tuto středu. Peti jsme se zeptali nejen na její pocity před zákrokem, ale i na pracovní život či setkání s Amandou Lepore.

Autor: Hynek Toman / Zdroj: Archiv Peti Nitky / 5. 11. 2018

Jak daleko jsi v přeměně? Už máš po operaci?
Je to teď pro mě hodně aktuální téma, operaci mám ve středu. Předváděla jsem na fashion weeku v Bratislavě, pořád jsem něco fotila a teď jsem po dlouhé době doma. Mamča mi totiž naordinovala předoperační domácí vězení, abych nikde nic nechytla, když mě to už za pár dnů čeká.

Jaké z toho máš pocity?
Nálady holek, které jsou na hormonech, se pořád mění. Tím pádem se na to někdy těším, jindy mám zas nějaké obavy. Ale samozřejmě se hlavně těším. Pobyt v nemocnici beru vlastně jako takovou dovolenou. A protože jsem poslední dobou byla pracovně dost vytížená, ráda si půjčím nějakou knížku a budu dva týdny odpočívat. Nejdu do špitálu, jdu na dovolenou.

Po dvou týdnech ležení v nemocnici budeš normálně fungovat?
Asi bych měla zůstat ještě nějakou dobu doma, ale já moc neumím nic nedělat, takže se budu asi snažit co nejdřív vrátit zpátky do pracovního života.

2. 4. 2019Internet nezklamal: Rappera Nipseyho Husslea prý zabila vláda společně s farmaceutickými společnostmi, protože chtěl uveřejnit pravdu o léčbě AIDS

Jak to je s hormony? Budeš brát nějaké prášky i po zákroku?
My trans holky běžně bereme dva druhy prášků, jeden je na snížení testosteronu, druhý na zvýšení estrogenu. Ten druhý musíme brát do konce života, ale ten první prášek, který ničí testosteron, se po operaci většinou vysazuje. Běžné hormony musíme brát do konce života.

V průběhu hormonální léčby prý začnou růst prsa. Ty tedy nemáš implantáty?
Implantáty nemám. Ještě neznám finální velikost svých prsou, jsem na hormonech rok a půl a ony prý rostou tři roky. Ale vzhledem k tomu, že jsem modelka a chodím přehlídky, tak ani moc velká prsa mít nemůžu. Návrháři mají většinou rádi hubené holky bez zadku a bez prsou, to já docela splňuju. I když ten zadek mi teď docela narostl. Ale implantáty si asi dávat nebudu, ani můj přítel to nevyžaduje.

Peťa na mole. Napadlo by vás, že dřív byla kluk?

Tvůj přítel je další téma, které nás zajímá. Věděl od začátku, že jsi transgender?
My jsme se seznámili online, dozvěděl se to poměrně brzo po tom, co jsme si začali psát.

Jak to máte se sexem?
Já myslím, že náš sexuální život je úplně super. Oba se samozřejmě těšíme na tu finální operaci, pak to bude ještě lepší. Jinak můj přítel je běžný heterosexuální muž.

posledním rozhovoru pro LUI magazín jsi mluvila o tom, že pojedeš na fashion week do Tunisu a staneš se tak první trans modelkou pracující v islámském světě. Vyšlo to?
Už jsem měla koupené letenky, ale nakonec to nevyšlo. Měli tam nějaké problémy se sponzory a celý fashion week nakonec neproběhl. Ale proběhne v únoru a hrozně se na něj těším.

Slyšel jsem, že se podílíš na nové české značce bot...
To je pravda, s designérkou obuvi Karin Onderkovou teď pracujeme na značce Petia Shoes. Myslím si, že to bude úplná bomba nejen pro trans komunitu. Všechny zvu na tiskovou konferenci, která se koná 15. ledna ve SmetanaQ, kde značku představíme.

Máš nějakou trans ikonu?
V nějakých patnácti - šestnácti, když jsem byla kluk, jsem měla strašně ráda Amandu Lepore. A když jsem se s ní poprvé setkala u ní doma, byl to pro mě strašně velký zážitek. Ale jinak ikony moc nemám, snažím se působit a dělat věci úplně jinak než ostatní. Myslím si, že to je cesta k úspěchu. Chci být originální a sama za sebe, nikdy jsem nechtěla vypadat nebo působit jako někdo jiný.

Umělkyně, LGBT ikona a profesionální večírkový host Amanda Lepore

Ty ses setkala s Amandou Lepore a byla jsi u ní doma?
Ano, bylo mi tehdy nějakých osmnáct a byla jsem poprvé v New Yorku. Strašně jsem tam chtěla navštívit nějaký večírek a napsala jsem jí na Facebook, jestli můžu jít, když mi ještě nebylo jednadvacet. Napsala mi, že ne, protože nejsem dospělá, ale že ji můžu navštívit u ní doma. Tak jsem šla.

Jaké to bylo?
Otevřela mi jen v kalhotkách a měla nálepky přes bradavky. Bylo mi osmnáct, byla jsem hrozně nevinná, a tak mi to přišlo strašlivé. Ale zjistila jsem, že je hrozně hodná a milá. Rozhodně to není žádná namyšlená nafukovací panna.

3. 4. 2019Český výrobce obleků Blažek představuje novou kolekci společně s fotografem Robertem Vanem

Jaké je vlastně tvé oficiální jméno? Máš v občance Peťa Nitka?
Ne, v občance mám Petr Nitka. Ale od narození jsem Peťa, tak mě vždycky všichni oslovovali a s nějakým Petrem jsem se nikdy moc neztotožnila. Těším se, až si jméno po operaci změním.

Komisi tehdy nevadilo, že tvoje jméno není neutrální? Narážím na nedávnou kauzu s Tores Gorgeous.
Ptali se mě na to, vysvětlila jsem jim to. Je pravda, že jsem z toho byla hodně nervózní, protože tak týden předtím jsem se dozvěděla, že by to teoreticky mohlo někomu vadit. Ale nakonec mi to dali.

Proč myslíš, že by jiné než neutrální jméno mohlo komisi vadit?
Já tomu nerozumím, přijde mi to jako strašný nesmysl. Když se holka prokáže, že takto žije už fakt dlouhou dobu, nevypadá jako kluk, nepůsobí jako kluk, tak si myslím, že neutrální jméno je fakt zbytečné. Ta změna jména je stejně dost krátkodobá – je jen na období, než si jméno změníme na ženské. Takže si nemyslím, že by to mělo být nějakou podmínkou.